MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smak puszczy w cieście

(bisu)
Z kapustą i grzybami znamy wszyscy, ale pierogi z mięsem jelenia, czy z golonką dostaniemy tylko w jednym miejscu. Zajazd Pierogarnia z Hajnówki kusi swymi specjałami zarówno mieszkańców miasta, jak też turystów odwiedzających Puszczę Białowieską.

Przepis na pierogi z kaszą gryczaną

Przepis na pierogi z kaszą gryczaną

Składniki: szklanka kaszy gryczanej, dwie szklanki wody, 1 kostka białego świeżego twarogu chudego 25 dkg, 1 duża cebula, ćwierć kostki margaryny stołowej, mała łyżeczka masła, sól, pieprz, mąka wrocławska, 1 jajko.
Ugotować kaszę na sypko w dwóch szklankach delikatnie osolonej wody. Następnie należy obrać cebulę, drobno posiekać i przyrumienić na ciemnozłoty kolor na margarynie. Twaróg trzeba pokruszyć, dodać do kaszy, wymieszać, zalać tłuszczem z przyrumienioną cebulą i dodać przyprawy. Przygotować ciasto jak na makaron i wykrawać z niego krążki. Te należy nadziać farszem. Tak przygotowane pierogi wrzucać na wrzącą wodę i gotować do wypłynięcia. Następnie odsączyć i polać tłuszczem ze skwarkami z drobno pokrojonego boczku. Najlepiej smakują z kwaśnym mlekiem.

- Zdecydowaliśmy się postawić na pierogi i opłaciło się - mówi Zbigniew Orzechowski, właściciel Zajazdu i Restauracji Pierogarnia. - Zimą jest u nas mniej klientów, na szczęście latem przyjeżdżają, aby zjeść coś z ogniska. Od kiedy oferujemy pierogi, więcej osób trafia do nas, niektórzy nawet z Białowieży, bo tam nie ma takiego wyboru pierogów.
Przed wiekami pierogi podawano tylko z okazji świąt. Na każdą uroczystość szykowano różniące się zarówno farszem, jak i kształtem. Różnorodne były też ich nazwy. Kurniki, czyli duże pierogi o wielu nadzieniach, ale zawsze z dodatkiem kurzego mięsa, przygotowywano z okazji wesela. Na stypie podawano zaś żałobne pierożki - knysze. W styczniu gotowano koladki na pamiątkę pogańskiego święta Kolady. Były hreczuszki, sanieszki i socznie...
Hajnowska Pierogarnia może nie proponuje takiego wyboru, lecz i tak jest ich tam sporo. Oprócz tych tradycyjnych z kapustą i grzybami, szef kuchni poleca również ruskie, z kaszą gryczaną, jagodami leśnymi, podrobami, czy z serem na słodko. Prawdziwym regionałem zaś są te z golonką lub z mięsem z jelenia.
Najeść się też możemy do syta kiszki, babki ziemniaczanej, bigosu, golonki lub smalcu na razowcu. Do szczęścia smakoszom podlaskiej tradycyjnej kuchni tylko grochu z kapustą zabraknie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna