GAZETA
  WSPÓŁCZESNA

  Wielkie wesele syna gwiazdy disco polo!

  Rozwiń
  Śmieci uderzą nas po kieszeni

  Śmieci uderzą nas po kieszeni

  Anna Perkowska aperkowska@wspolczesna.pl

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Śmieci uderzą nas po kieszeni
  <b>Białystok</b> Nawet o 100 proc. podrożeją opłaty za wywóz śmieci w niektórych białostockich spółdzielniach. Nieznacznie wzrosną też składki na fundusz remontowy.
  Śmieci uderzą nas po kieszeni
  Drastyczna podwyżka cen wywozu śmieci oznacza, że czteroosobowa rodzina wyda w skali roku nawet kilkaset złotych więcej na czynsz.
  Prezesi spółdzielni zgodnie powtarzają, w czym zresztą tym razem mają rację, że ta podwyżka została im narzucona przez gminę Białystok. Niedawno radni przyjęli uchwałę o podwyżce cen za wywóz śmieci.

  Radni podnieśli opłaty

  Opłata wzrosła z 89 zł do 174 zł za każdą tonę śmieci przywiezioną na składowisko w Hryniewiczach, zarządzane przez spółkę "Lech".
  To spowodowało, że firmy takie jak MPO, Czyścioch czy Astwa, które odbierają śmieci od spółdzielni, muszą płacić więcej za składowanie śmieci na miejskim wysypisku i tym samym podwyższyły swój cennik.
  W spółdzielni "Zachęta" cena za wywóz śmieci od osoby będzie najniższa: - Nie korzystamy z usług żadnej firmy z zewnątrz. Mamy swoje dwa samochody, które pracują non stop. Na razie nie było żadnych awarii. Śmietniki są zawsze opróżnione - mówi Bogusław Sołowiej, prezes spółdzielni "Zachęta".
  W spółdzielni "Piaski" nie ma jeszcze ustalonej nowej stawki, bo nie został rozstrzygnięty przetarg dla firm sprzątających.
  W niektórych spółdzielniach więcej trzeba będzie też zapłacić na poczet funduszu remontowego. W Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej stawka ta wzrośnie z 80 do 90 groszy za każdy metr kwadratowy mieszkania. Natomiast w "Słonecznym Stoku" mieszkańcy, którzy do tej pory płacili 1 zł za mkw., teraz zapłacą aż 1,30.

  W nowych blokach zapłacą nieco mniej

  - Drożeje robocizna, materiały budowlane. Z tego wynika ta podwyżka. A remonty trzeba robić, bo tego domagają się od nas mieszkańcy - mówi Jerzy Cywoniuk, prezes spółdzielni "Słoneczny Stok".
  Na koniec pocieszająca wiadomość. Niektórzy mogą zapłacić mniej na tak zwany fundusz eksploatacyjny (bieżące koszty utrzymania budynków). Wynika to z nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Do tej pory w spółdzielniach obowiązywała jedna stawka za mkw. dla wszystkich bloków. Od lutego jest ustalona na każdy budynek w zależności od jego kosztów. Tak więc mieszkańcy nowych bloków mogą zapłacić mniej .
  - Obecnie stawka ta wynosi u nas 1,19 za mkw. Od lutego, w zależności od budynku, będzie się wahać od 1 zł za mkw. do 1,30 - mówi Wiesława Lisowska, wiceprezes "Rodziny Kolejowej".

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)