Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smród nie do wytrzymania. Pod moim oknem

Beata Rzatkowska [email protected]
– Biogazownia miałaby powstać niemal pod moim oknem – mówi Kamil Kisłowski. – Widziałem, jak to jest w Liszkowie. Smród był tam nie do wytrzymania.
– Biogazownia miałaby powstać niemal pod moim oknem – mówi Kamil Kisłowski. – Widziałem, jak to jest w Liszkowie. Smród był tam nie do wytrzymania.
Według raportu - można budować biogazownię.

Gotowy jest już raport środowiskowy dotyczący budowy biogazowni w Przebrodzie. Jego autorzy nie widzą większych przeciwwskazań, aby inwestycja była tam realizowana. Uważają wręcz, że będzie korzystna dla ludzi i środowiska.

- Czegoś takiego się spodziewaliśmy - mówi Kamil Kisłowski, jeden z przeciwników budowy. - Mimo to, mamy nadzieję, że niezależni specjaliści będą mieli inne zdanie, a wójt to zaakceptuje.

Kamil Kisłowski mieszka we wsi Wychodne, która sąsiaduje z Przebrodem.

- Biogazownia miałaby powstać kilkaset metrów od naszego domu - mówi. - Mielibyśmy na nią widok z tarasu. Mogłem przekonać się, jak to wygląda np. w Liszkowie (woj. kujawsko-pomorskie). Nie chcę więc nawet sobie wyobrażać, co nas tutaj może czekać.

Tak jak wszyscy mieszkańcy wsi, a także większość z Przebrodu, protestuje przeciwko budowie biogazowni w tym miejscu. - Nie chcemy żyć w jeszcze gorszym smrodzie niż mamy obecnie - mówi.

Ludzi nie przekonały zapewnienia inwestora, że dzięki biogazowni we wsi będzie żyło się lepiej i że zmienił koncepcję budowy.

Ostateczna decyzja należy jednak do wójta gminy, który podejmie ją dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami.

Firma mająca stawiać biogazownię przygotowała już w tej sprawie raport o oddziaływaniu na środowisko. Według jego autorów, inwestycja nie niesie żadnych zagrożeń dla ludzi i środowiska. Zakres oddziaływania biogazowni, czyli hałas oraz zanieczyszczenie powietrza, mają być znikome i nie wychodzić poza teren, który jest własnością inwestora.

W raporcie pisze się też o tym, że projektowana budowla będzie zapobiegała skażeniu gleby i roślin oraz wzrostowi zachorowań bydła.

Jednocześnie autorzy opracowania zauważają, że od strony prawnej do tej pory nie został rozstrzygnięty jednoznacznie spór dotyczący uciążliwości zapachowej. Dodają jednak, iż w odpowiednim ministerstwie trwają już prace nad stosowną ustawą, a wtedy wszystko będzie jasne.

Zdaniem autorów raportu, budowa biogazowni, to szansa na ochronę środowiska i rozwój rynku zbytu dla lokalnej produkcji rolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna