Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na udaną sesję. Jak sprawić, żeby wiedza sama weszła do głowy

(awa)
Wielu studentów podczas sesji pragnie zwiększyć efektywność swoich przygotowań, a co za tym idzie osiągnąć lepsze wynik w trakcie egazminów. My przedstawiamy sprawdzone sposoby na udaną sesję.

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie miejsce do nauki. Biurko powinno być posprzątane, pokój wywietrzony (tlen pomaga szybciej zapamiętać fakty i łatwiej je kojarzyć), a miejsce nauki dobrze oświetlone. Warto też wyłączyć wszystkie urządzenia, które mogą rozpraszać uwagę oraz znależć dla siebie jak najwygodniejszą pozycję do siedzenia.

Aby efektywniej się uczyć, należy przystąpić do pracy wypoczętym i zrelaksowanym. Dobrze jest przygotować sobie plan pracy, któy pomoże w lepszej organizacji. Nie ma sesnu obkładać się wieloma książkami, ponieważ możemy się tylko w nich zagubić. Lepiej wybrać kilka, ale konkretnych i najbardziej oddających problematykę, którą zgłębiamy.

Każdy z nas ma inne metody przyswajania wiedzy. Jeśli jesteś wzrokowcem, przyda się robienie notatek kolorowymi długopisami i flamastrami, jesli słuchowcem, czytaj na głos. Dobre efekty przynosi również uczenie się w grupie - to okazja do wymiamy poglądów i spostrzeżeń dotyczących przerabianego materiału.

Podczas sesji nie należy zapominać o właściwym odżywianiu się i ruchu na świeżym powietrzu. Dieta bogata w witaminy i mikroelemanty oraz dotlenianie ogranizmu chociażby podczas spacerów czy przejażdzki rowerem sprawiają, że mamy więcej energii do nauki i nasza zdolność zapamiętywania poprawia się.

Aby zwiększyć wydajność naszego umysłu konieczne jest również robienie przerw w trakcie przygotowań. Najlepsze są takie co pół godziny. Mózg najbardziej zapamiętuje to co jest na początku i na końcu procesu nauki, więc bezustanne kilkugodzinne slęczenie nad książką nie da nam za wiele - będziemy tylko zmęczeni, a materiał nadal nie będzie dobrze opanowany.

Świetne efekty przynosi metoda uczenia się zwana mnemotechniką. Jest to technika łatwiejszego zapamiętywania poprzez skojarzenia. Chodzi w niej o dostrzeżenie jakiejś łatwej do zapamiętania zależności pomiędzy informacją, którą już pamiętasz, znasz a tą, którą chcesz zapamiętać. Jednym z takich sposobów jest łańcuchowa metoda skojarzeń polegająca na kojarzeniu ze sobą kolejnych pozycji przy użyciu wymyślonej, zabawnej historii.

Opracowano również program, który zapobiega zapominaniu. Jest to FullRecall, wykorzystujący sztuczną sieć neuronową, która "uczy się" krzywej zapominania danej osoby i dostosowuje terminy powtórek do tempa nauki danej osoby. Dzięki programowi tracimy niezbędne minimum czasu na powtórki, które są wyznaczane na terminy w których dany materiał jest już bliski zapomnienia. Efekt? - można zapamiętać znacznie więcej materiału spędzając mniej czasu na nauce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna