Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź czy rozumiesz policjanta. Zobacz wideo

(ika)
Ruchem na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Legionowej kieruje funkcjonariusz. Wszystko w związku z remontem dróg i wyłączeniem sygnalizacji świetlnej. Postanowiliśmy sprawdzić jak kierowcy radzą sobie z rozszyfrowywaniem wydawanych przez nich znaków.

- My musimy wiedzieć, jak się jeździ przez skrzyżowanie - podsumowuje pan Zbigniew, taksówkarz. - To proste - jak stoi do mnie przodem to stoje, jak macha ręką to jedzie. Sygnał podniesienia ręki do góry oznacza zatrzymanie ruchu na danym kierunku. To tylko cztery symbole, jak światła: czerwone, zielone i żółte.

Zarówno kierowcy, jak i napotkani przechodnie, którzy mają prawo jazdy, całkiem dobrze radzili sobie z zadanym pytaniem.

- Wystarczy popatrzeć. - mówi Rafał wskazując na środek skrzyżowania. - Jak policjant jest ustawiony bokiem to znaczy, że można jechać. - Jeżeli staje przodem lub tyłem to znaczy zakaz jazdy. Dodatkowo ręką wskazuje, w którą stronę jechać.

Wielu z nich działa prawdopodobnie instynktownie lub obserwuje reakcje innych kierowców.

- Zależy w którą stronę skierowany jest policjant. Jak pokazuje tak to jechać, jak tak to stać - wskazuje Patrycja z uniesioną ręką. No nie wiem, Chyba, że ja źle rozumiem.

To proste jak "światło"

Wszelkie wątpliwości wyjaśnił nam Bogumił Matwiejuk, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w KWP w Białymstoku

- Kiedy funkcjonariusz stoi bokiem należy traktować to jako zielone światło i zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie - tłumaczy Matwiejuk. - Ręka uniesiona w górę to "światło żółte", a więc sygnał, że za chwilę nastąpi zmiana dotychczasowego sygnału.

Gdy policjant ustawi się do nas tyłem lub przodem równoznaczne jest to ze znakiem "stop" i zakazem wjazdu na skrzyżowanie, a pieszym wchodzenie na przejście. Dodatkowo ręka wyciągnięta przed siebie lub w bok oznacza kierunek w którym powinni jechać kierowcy.

Niestety w naszej krótkiej sondzie tylko częściowo potwierdziły się stereotypy, jakoby kobiety nieco gorzej orientowały się w przepisach ruchu drogowego.

- Na szkole jazdy uczyli czegoś innego niż policjant na skrzyżowaniu pokazuje - żali się Karolina. Ona prawo jazdy zdała w listopadzie. - Puścili nam jakiś filmik, ale to było zupełni co innego niż, to co widzę

- Osób uprawnionych do kierowania ruchem jest znacznie więcej - informuje Matwiejuk. - Mogą to robić również żołnierze żandarmerii, inspektorzy ruchu drogowego, służby ochrony kolei, jak również umundurowani inspektorzy izby skarbowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna