Sprawdź symbole, zanim kupisz okulary przeciwsłoneczne

(d)
Przed użyciem okularów przeciwsłonecznych należy też zapoznać się z instrukcją konserwacji.
Przed użyciem okularów przeciwsłonecznych należy też zapoznać się z instrukcją konserwacji. 123RF
Udostępnij:
Na pytania Czytelników odpowiadał Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku.

Co oznaczają symbole na okularach przeciwsłonecznych?

- Okulary przeciwsłoneczne z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE. Warto jednak podkreślić, że znak CE nie jest handlowym świadectwem jakości, ani nie potwierdza pochodzenia towaru z Unii Europejskiej. Nie jest on też certyfikatem bezpieczeństwa, ponieważ jego znaczenie jest szersze - oznacza zgodność z zasadniczymi wymaganiami.

Na okularach przeciwsłonecznych znajdziemy również oznaczenia kategorii ochrony przed promieniami słonecznymi. Są to cyfry od 0 do 4 i oznaczają kategorię zastosowanego filtra. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale też mniejsza zdolność zauważania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy innych uczestników ruchu. Kolejno: filtr 0 to bardzo mała ochrona przed promieniami słonecznymi, filtr 1 - ograniczona przed promieniami słonecznymi, filtr 2 - dobra ochrona przed promieniami słonecznymi, filtr 3 - wysoka ochrona przed promieniami słonecznymi, filtr 4 - bardzo wysoka ochrona przed promieniami słonecznymi. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem o kategorii 4 przeznaczone są do używania np. w górach, na śniegu, na morzu, na pustyni. Nie mogą być stosowane podczas jazdy samochodem.

Kolejne ważne informacje to te o typie filtra. Przykładowo fotochromowy reaguje na natężenie światła. Im jaśniejsze jest otoczenie, tym ciemniejsza będzie szkoło okularów przeciwsłonecznych. Z kolei filtr polaryzacyjny wyostrza obraz, eliminując niepotrzebne odbicia. Jest szczególnie wskazany dla kierowców podczas prowadzenia samochodu.

W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić. Objaśnienia powinny być w języku polskim w załączonej do okularów informacji.

Przed użyciem okularów przeciwsłonecznych należy też zapoznać się z instrukcją konserwacji. Postępowanie zgodnie z jej zapisami sprawi, że okulary nie stracą swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.

Na co należy zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie i jakie zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia są istotne?

- Zapoznając się z ofertami zakładów ubezpieczeń, podejmujemy decyzję, najczęściej kierując się wysokością składki ubezpieczeniowej. Tymczasem przed podpisaniem umowy należy także zapoznać się z pełnym zakresem oferowanego produktu ubezpieczeniowego. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek, jeszcze przed zawarciem umowy, doręczyć nam tekst ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). To one decydują o tym, jakie będą nasze uprawnienia i obowiązki wynikające z zawartej umowy.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia istotne są: zakres ochrony ubezpieczeniowej, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, czas trwania umowy i wysokość składki ubezpieczeniowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie