Budowę miasta i obronnej rezydencji w dolinie Wissy rozpoczął w 1689 r., mowa o Stanisławie Antonim Szczuce, dzięki któremu 9 listopada 1692 r. Szczuczyn otrzymał prawa miejskie od króla Jana III Sobieskiego. Wielki budowniczy miasta chciał uczynić ze Szczuczyna centrum oświatowe ziemi wiskiej i katolicki ośrodek misyjny na pograniczu pruskim. To tu powstało kolegium pijarskie, pierwsze w tej części Mazowsza, kościół i klasztor.
Założyciel Szczuczyna zmarł w Warszawie 19 maja 1710 r. Zgodnie z jego wolą został pochowany w podziemiach szczuczyńskiego kościoła.
Teraz mieszkańcom miasta, ale także turystom przejeżdżającym przez Szczuczyn tę wybitną postać przypomni pomnik.
Powstanie we wschodniej części parku miejskiego w Szczuczynie. Zwrócony będzie wzrokiem w stronę kościoła, który powstał dzięki jego inicjatywie, w dłoni będzie trzymał akt założycielski miasta Szczuczyn. Autorem projektu jest Robert Sobociński, rzeźbiarz z Poznania.
Koszt całkowity budowy pomnika wynosi blisko 170 tys. zł., jednak Gmina Szczuczyn pozyskała na ten cel prawie 100 tys. zł z PROW. Powstanie do końca kwietnia , a jego uroczyste odsłonięcie nastąpi w maju.
Czytaj e-wydanie »Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?