Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara Łomża. To grodzisko to kolebka naszej historii

Michał Modzelewski, [email protected]
– Dobrze się stało, że teraz najstarsze z dostępnych nam zabytków będzie łatwiej pokazać – cieszy się Jerzy Lipiński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Łomżyńska”.
– Dobrze się stało, że teraz najstarsze z dostępnych nam zabytków będzie łatwiej pokazać – cieszy się Jerzy Lipiński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Łomżyńska”. M. Modzelewski
To będzie wspaniała atrakcja dla turystów

Tysiące lat dziejów

Tysiące lat dziejów

Stojące nieopodal wzgórza grodzisko to najstarszy z namacalnych śladów ludzkiej bytności w tej części doliny Narwi. Wedle źródeł miała tu jeszcze w IX wieku istnieć pierwsza otwarta osada, która w przeciągu stulecia stawała się systematycznie ludną i bogatą miejscowość targową. Bliskość granicy wymusiła z czasem budowę umocnień.

Kolebka naszego osadnictwa i chrześcijaństwa ma swoje miejsce na turystycznej mapie regionu.

Położone w Starej Łomży grodzisko wraz ze Wzgórzem św. Wawrzyńca mogą stać się atrakcją dla odwiedzających Łomżę i okolice. To właśnie z myślą o nich zostały ustawione specjalne tablice informacyjne, które doprowadzą ich na wzgórze i "opowiedzą" jego historię.

Tu tkwią nasze korzenie
Wczoraj uroczystego otwarcia "nowych" obiektów dokonał m.in. biskup łomżyński Stanisław Stefanek, obchodzący jubileusz 30-lecia biskupiej sakry. Wybór najważniejszego gościa nie był przypadkowy, bowiem to on rok temu był gospodarzem obchodów 1000-lecia męczeńskiej św. Brunona z Kwerfurtu, patrona łomżyńskiej diecezji.

Wedle domysłów i podań to on na dzisiejszym Wzgórzu św. Wawrzyńca miał z końcem X. stulecia założyć tu pierwszy kościół na Mazowszu.

- To, czy w tym miejscu na pewno powstał, nie jest przesądzone - mówi Leszek Taborski, historyk z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - Jeśli do tego doszło, to w tym miejscu musiała istnieć na tyle duża osada, że mogła w jej pobliżu stanąć świątynia.

Jest się czym chwalić
Od dzisiaj zarówno na wzgórzu, jak i pobliskim grodzisku stoją tablice opisujące dzieje tych miejsc, ich walory historyczne i krajobrazowe. Są solidnie obsadzone w drewnianej konstrukcji. Wszystko musiało dziać się za zgodą konserwatora zabytków, bo wzgórze i grodzisko to tereny, na których wielokrotnie były prowadzone wykopaliska archeologiczne.

- Od dawna chcieliśmy wyeksponować najstarsze pozostałości po osadnictwie na tym terenie. Udało się przy wsparciu urzędów i ludzi - podkreśla Jerzy Lipiński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Łomżyńska". - Teraz każdy, kto odwiedzi te tereny będzie wiedział jak tu trafić, a na miejscu bez trudu znajdzie informacje o wzgórzu i jego historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna