Sukcesy sumitów Podlasia Białystok w mistrzostwach Polski

(mark)
Medalowa drużyna Podlasia Białystok
Medalowa drużyna Podlasia Białystok archiwum prywatne
Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Sumo, które zakończyły się w Krotoszynie okazały się dużym sukcesem przedstawicieli UAKS Podlasie Białystok.

Białostoczanie zdobyli bowiem 12 medali w rywalizacji indywidualnej, a w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Polski młodzieżowców do lat 23 Podlasie zajęło drugie miejsce, w mistrzostwach Polski do lat 21 trzecie miejsce, a w seniorskim mistrzostwach piąte miejsce.

Nic dziwnego, że trener Podlasia Władysław Kierde-lewicz, który jest także członkiem Zarządu Polskiego Związku Sumo, nie krył zadowolenia.

- Mam nadzieję, że sukcesy zawodników UAKS „Podlasie” Białystok w Pucharach Polski Seniorów w Dębicy i w Białymstoku oraz w ostatnich mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Krotoszy-nie zaowocują powołaniem kilku naszych zawodników do reprezentacji narodowej na mistrzostwa Europy seniorów i młodzieżówców w sumo, które odbędą się w Płowdiw 26-29 kwietnia - mówi Kierdelewicz.

W mistrzostwach seniorów Karol Stasiewcz został wicemistrzem Polski w kat. 77 kg, a Wojciech Lenczewski brązowym medalistą w tej samej kategorii.

W mistrzostwach młodzieżowców do lat 23 mistrzem został Wojciech Lenczewski (77 kg), a srebro zdobyli Karol Stasiewicz (77 kg) i Mateusz Trofimczuk (92 kg). Ponadto z brązowym medalem wrócił Przemysław Wiszowaty w kategorii 70 kg.

W młodszej kategorii do lat 21 Karol Stasiewicz zdobył swój trzeci medal wygrywając w kat. 77 kg. Srebrne medale wywalczyli zaś Wojciech Lenczewski w kategorii 77 kg i Mateusz Trofimczuk w kategorii 92 kg.

W Krotoszynie startowały także kobiety. Doskonale wypadły młode zawodniczki, jeszcze juniorki Podlasia Białystok Monika Borowska i Agata Choroszucha.

Monika Borowska w wadze 55 kg wywalczyła trzy brązowe medale w każdej kategorii wiekowej, wygrywając po 4-5 pojedynki.

Z kolei Agata Choroszucha zajęła piąte miejsce w mistrzostwach Polski do lat 21, do lat 23, a wśród seniorek zajęła 7. miejsce w wadze 70 kg.