Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat w bursztynie - niezwykła wystawa w muzeum przyrody

Ewa Sznejder [email protected]
Bursztynową wystawę w Muzeum Przyrody w Drozdowie można oglądać aż do jesieni
Bursztynową wystawę w Muzeum Przyrody w Drozdowie można oglądać aż do jesieni P. Chojnowski
Drozdowo >> Pęcherze powietrza, mrówki, muchy, chrabąszcze. Przetrwały w bursztynie 40 mln lat. Są maleńkie. Dopiero w powiększeniu są niesamowite. Kosmiczne.

Zazwyczaj oglądamy bursztyn w galeriach jubilerskich lub na nadmorskiej plaży. Rzadko zdarza się okaz, w którym miliony lat temu został uwięziony owad. Biolog z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Janusz Kupryjanowicz, podąża śladem mikroskopijnych znalezisk od lat. Muzeum Przyrody w Drozdowie prezentuje jego fotografie najpiękniejszych i najrzadszych znalezisk. Wystawa nosi tytuł "Bursztynowy mikrokosmos". Ma podwójne znaczenie: odkrywa maleńkie światy zaklęte w bursztynie i ukazuje je w wielokrotnym powięk-szeniu. I ta zmiana skali powoduje wrażenie obcowania ze światem niezwykłym, wręcz kosmicznym. Na wielu fotografiach trudno rozpoznać, co przedstawiają. Ale wszystkie są piękne. Nawet gdy pokazują tylko przypadkowy pęcherz powietrza w żywicy.
- W bursztynie znajdują się najczęściej owady. Dla laika wyglądają tak jak te, które spotyka dzisiaj, mucha to mucha, chrabąszcz to chrabąszcz - mówi prof. Kupryjanowicz. - Dla naukowców to kopalnia wiedzy.
Jak podkreśla, bursztyn inspiruje go i jako biologa, i jako artystę fotografika.
Obok fotografii na wystawie prezentowane są także bursztyny z kolekcji Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, znalezione na Kurpiowszczyźnie. Do Puszczy Białej i Zielonej trafiły z wybrzeża Bałtyku, naniesione przez lodowiec. Muzeum remontuje siedzibę, więc od dwóch lat nie eksponuje bogatych zbiorów. Wypożycza je innym placówkom.
- Nasze zbiory są w czołówce zbiorów wśród muzeów polskich, poza tym to jest zbiór regionalny, specyficzny, wynikający z tego, że bursztyn bardzo ściśle związany był z kulturą ludową - mówi Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna