MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Kurban Bajram. Tak dziś świętowali Tatarzy w Bohonikach. Zobacz zdjęcia

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Dziś przed południem rozpoczęły się obchody tatarskiego święta Kurban Bajram
Dziś przed południem rozpoczęły się obchody tatarskiego święta Kurban Bajram M. Jurkowska
Pierwszy dzień świąt Kurban Bajram (Id Al-Adha) ściągnął w niedzielę (16 czerwca) do Bohonik polskich Tatarów. To najważniejsze dla wyznawców Allaha święto jest obchodzone na pamiątkę tego, że zamiast syna Izaaka, Pan Bóg przyjął od proroka Abrahama ofiarę z baranka. Po nabożeństwie w zabytkowym meczecie, wierni na placu przed świątynią składali sobie życzenia i dzielili się tradycyjną sadogą.

Polscy Tatarzy spotkali się z rana na modlitwach nie tylko w Bohonikach, ale też Kruszynianach, Białymstoku oraz w Centrum Kultury Islamu w Suchowoli.

W uroczystościach w Bohonikach udział wzięło kilkaset osób. Na wspólnym świętowaniu spotkali się nie tylko Tatarzy z okolicy, ale także z całej Polski, a nawet zagranicy. Wśród świętujących można było spotkać gości z Białorusi, Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Świątecznej modlitwie w meczecie, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10., przewodniczył imam Aleksander Bazarewicz. Tuż po niej, wyznawcy Allaha składali sobie serdeczne życzenia z okazji święta i częstowali się nawzajem sadogą, czyli słodyczami, owocami oraz słodkimi bułeczkami.

- Życie stanowi bezustanny sprawdzian, któremu poddaje nas – każdego pojedynczo i całą ludzkość – Wszechmogący Bóg. Nadeszło właśnie Święto Ofiarowania – Id al-Adha, Kurban Bajram, upamiętniające wypróbowanie proroka Abrahama, czy będzie w stanie poświęcić własnego syna w imię poddania się Jedynemu Bogu, w imię wierności Stwórcy Wszechrzeczy. Podczas świątecznych dni starajmy się, m.in. poprzez modlitwy i czytanie Koranu, zbliżyć do Najwyższego (słt). Niech staną się one źródłem naszej pokory wobec Boga, niech uświadomią nam, że każde odstępstwo z Prostej Drogi, nawet niewielkie, prowadzi do kolejnego, większego. Zastanówmy się, co jesteśmy w stanie poświęcić dla swego własnego dobra, jak cenną ofiarę złożyć dla dobra powszechnego. Bierzmy przykład z proroka Abrahama: wierzmy i ufajmy Wszechmogącemu. On odpłaci tysiąckrotnie za najmniejszą nawet ofiarę. Tego, w imię Boga Miłosiernego i Miłościwego, serdecznie Państwu życzę - te słowa Tomasza Miśkiewicza, muftiego Rzeczypospolitej Polskiej, czytamy na stronie Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.

Święto Ofiarowania (Kurban Bajram) to jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych. Symbolem Kurban Bajram jest składanie ofiar ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaila. Zwierzęta ofiarne fundują ci muzułmanie, których na to stać, a mięso dzielone jest między uczestników uroczystości.

To jedno z dwóch głównych muzułmańskich uroczystości religijnych - czas nie tylko modlitw, lecz także spotkań w gronie najbliższych. Potrwa w sumie cztery dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna