MKTG SR - pasek na kartach artykułów

45.Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górze Grabarce. Setki młodych spotkały się w sercu Polskiego Prawosławia

Piotr Łozowik za: Adam Matyszczyk/cerkiew-sokolka.pl
Opracowanie:
Coroczne spotkanie młodzieży
Coroczne spotkanie młodzieży Adam Matyszczyk
W dniach 30 maja – 2 czerwca 2024 roku w Monasterze św. św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce odbyła się jubileuszowa, 45. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej. W wydarzeniu wzięły udział setki młodych ludzi z kraju i ze świata oraz liczne duchowieństwo z metropolitą Sawą na czele.

Pielgrzymka młodzieży na Grabarkę a.d.2024

Historia Bractwa i “Majowych” pielgrzymek jest ze sobą ściśle związana. To właśnie paschalne spotkania młodzieży, zainicjowane na początku lat 80. ubiegłego wieku, stały się impulsem do oficjalnego zarejestrowania Bractwa Młodzieży Prawosławnej i dały początek pięknej historii.

Zobacz zdjęcia Adama Matyszczyka z tegorocznej edycji pielgrzymki:

Formuła tegorocznego wydarzenia, z uwagi na jubileusz, była nieco inna niż w latach ubiegłych. Wydarzenie rozpoczęto już w czwartek – 30 maja. Późnym popołudniem odprawiona została uroczysta wieczernia z poświęceniem wody oraz ustawieniem krzyża w intencji wszystkich członków Bractwa – zarówno współczesnych, jak i dawnych, tworzących wspólnie tak bogatą historię majowych pielgrzymek. Tego dnia zorganizowano również wspólne spotkanie przy ognisku.

Spotkanie w Siemiatyczach

W piątek (31 maja) w pobliskich Siemiatyczach zainaugurowano jubileusz 45-lecia powstania Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Uroczystości rozpoczął molebień dziękczynny sprawowany w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego, zaś na terenie Amfiteatru Miejskiego odbyła się prezentacja pamiątkowego albumu. Popołudnie upłynęło pod znakiem wspólnej integracji podczas bloku koncertów, konkursów i wielu innych atrakcji.

Wkopanie krzyża wotywnego
Wkopanie krzyża wotywnego Adam Matyszczyk

Weekend na Grabarce

Harmonogram kolejnych dni (sobota i niedziela) był podobny jak w ubiegłych latach. Uczestnicy brali udział w Boskiej Liturgii, panelu 100 pytań do… , grupach dyskusyjnych i warsztatach. Po całonocnym czuwaniu tradycyjnie została odprawiona panichida za wszystkie osoby zasłużone dla BMP.

Młodzi ludzie uczestniczyli w kilku dyskusjach, w grupach tematycznych:

  • Niezbędnik wiedzy o prawosławnych świątyniach i nabożeństwie - prowadzonej przez ks. Marka Ławreszuka
  • o mottcie pielgrzymki - na którą zaprosił bp Warsonofiusz
  • o roli Matuszki w życiu cerkwi - którą przygotowały m.: Monika Nikulin i Ewa Żukowicka
  • na temat współistnienia terapeutycznej, medycznej i duchowej pomocy w problemach psychicznych - prowadzonej przez ks. Artura Aleksiejuka
  • o życiu po śmierci - na która zaprosił ih. Pantelejmon (Karczewski).

Zeszłoroczna pielgrzymka:

Majowa pielgrzymka

Pielgrzymka, określana często mianem "Majowej", to bez wątpienia jedno z najważniejszych duchowych wydarzeń w cerkiewnym kalendarzu. Przedsięwzięcie to, przygotowane i skierowane do młodzieży, jest okresem tak bogatym duchowo, iż uczestniczący w nim młodzi ludzie odkładają na dalszy plan inne kwestie i przemierzają często setki kilometrów, by przez ten jeden niesamowity weekend w roku poczuć jedność i braterstwo wśród rówieśników oraz doznać niespotykanej bliskości Boga. Całe przedsięwzięcie odbywa się w warunkach polowych, które także są wyjątkowym i charakterystycznym przeżyciem, dającym możliwość spróbowania czegoś innego niż przynosi codzienność.

W wydarzeniu prócz zwierzchnika Cerkwi w Polsce, metropolity Sawy, wzięli udział inni hierarchowie:

  • abp bielski - Grzegorz
  • bp siemiatycki Warsonofiusz
  • bp hajnowski Paweł

Zobacz zdjęcia Adama Matyszczyka z tegorocznej edycji pielgrzymki:

Zwieńczeniem dnia był akatyst do św. męcz. młodzieńca Gabriela - patrona młodzieży, spowiedź uczestników pielgrzymki oraz nocna Boska Liturgia, po której podsumowano i oficjalnie zakończono tegoroczne spotkanie.

Źródło/czytaj więcej: cerkiew-sokolka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna