Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szambo to często jedyny sposób na pozbycie się ścieków. Wybierz dobry zbiornik i załatw formalności [CO WARTO WIEDZIEĆ]

(d)
Jedną z największych zalet zbiornika betonowego na szambo jest jego uniwersalność – sprawdzi się na terenach piaszczystych, ale i z wysokim stanem wód gruntowych.
Jedną z największych zalet zbiornika betonowego na szambo jest jego uniwersalność – sprawdzi się na terenach piaszczystych, ale i z wysokim stanem wód gruntowych. Gozmak
Dla wielu osób jedynym wyjściem na pozbycie się ścieków z domu jest gromadzenie ich w szambie, na które musi pozwolić urzędnik. Najpopularniejsze zbiorniki na ścieki wykonane są z betonu.

Decydując się na budowę domu w okolicy, w której nie ma kanalizacji, a także z dala od innych zabudowań, stajemy przed wyborem – zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków (jeśli pozwalają na to warunki) czy zdecydować się na bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe.

Muszą być spełnione określone warunki

Sposób rozwiązania kwestii nieczystości może być też narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w pobliżu domu znajduje się sieć kanalizacyjna, to właściciele okolicznych domów mają obowiązek podłączenia się do niej. Zobowiązują ich do tego zapisy zawarte w warunkach zabudowy, jakie wydaje starostwo, kiedy zamierzamy budować nowy dom. Jeśli budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, realizacja obowiązku właścicieli następuje poprzez budowę zbiornika bezodpływowego nieczystości ciekłych lub przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych, spełniając określone wymagania.

Szambo to często jedyny sposób na pozbycie się ścieków. Wybierz dobry zbiornik i załatw formalności [CO WARTO WIEDZIEĆ]

Tak więc szambo można przede wszystkim zbudować na działce, która nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Zbiorniki szamba mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, laminatów, betonu czy żelbetonu. Warunkiem niezbędnym jest szczelność tego zbiornika. Podczas wybierania miejsca na szambo nie ma jednak dowolności. Przepisy dokładnie określają, gdzie można umieścić zbiornik. Szambo może być usytuowane niemal na każdej działce. Wystarczy jedynie zachować odpowiednią odległość od ujęcia wody, budynku i granicy działki. Zgodnie z przepisami minimalna odległość szamba od okien i drzwi budynku mieszkalnego wynosi 5 m. Szambo ponadto powinno znajdować się nie bliżej niż w odległości 15 m od studni i 7,5 m od granicy działki.

Jeśli chcemy wyposażyć naszą posiadłość w szambo, musimy pamiętać, że należy „załatwić” pewne formalności.

Kiedy wystarczy decyzja?

– Najlepsze będzie szambo o pojemności 8-10 msześc., bo budowa zbiornika o pojemności powyżej 10 msześc. podlega bardziej restrykcyjnym przepisom – mówi Karina Kurzew­ska, dyrektor Wydziału Architektury w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. – W przypadku szamba do 10 msześc. nie ma konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy na 21 dni przed zamierzonym terminem budowy zbiornika zgłosić na odpowiednim formularzu w starostwie lub innym organie administracji architek­toniczno-budowlanym zamiar jego montażu. Jeśli w tym czasie nie będzie sprzeciwu, to można przystąpić do prac. Natomiast budowa szamba powyżej 10 msześc. wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Obecnie wiele firm ma szamba w swojej ofercie. Gotowe zbiorniki szybko się montuje. Szambo może mieć jedną lub dwie komory oddzielone płytą przelewową z otworem umieszczonym przy górnej krawędzi. Dwukomorowy musi mieć dwa kominki inspekcyjne i dwa włazy, za to ma mniejszą głębokość niż jednokomorowy, więc wykop może być płytszy.

– Nasze produkty dostarczane są na plac budowy jako produkty gotowe – kompletne, szczelne szamba betonowe, zabezpieczone masą asfaltowo-kauczukową z płytą przykrywającą oraz z kominkiem – mówi Przemysław Laszkowski, współwłaściciel firmy Gozmak z miejscowości Stanisławów, która dostarcza produkowane szamba mieszkańcom województwa podlaskiego. – Budowa szamba betonowego związana jest z przestrzeganiem pewnych norm bezpieczeństwa, które każdy inwestor musi spełnić, aby zapewnić jego bezpieczną i prawidłową eksploatację. Szamba betonowe są regularnie opróżnianymi zbiornikami na nieczystości. Szambo betonowe zazwyczaj zbudowane jest tak, że część wierzchnia – połączona z powierzchnią ziemi ma właz wykonany z żeliwa. Wewnątrz zbiornika zastosowana jest rura wywiewna, zapewniająca cyrkulację powietrza.

Szukasz nowego mieszkania, domu lub szeregówki? Oto inwestycje mieszkaniowe białostockich deweloperów. Obejrzyj naszą galerię, może znajdziesz mieszkanie swoich marzeń.

Białystok: Nowe mieszkania, apartamenty i domy na sprzedaż. ...

Waszym Zdaniem: Zakaz handlu w niedzielę. Co sądzą białostoczanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna