Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szczyty - Dzięciołowo. Znaleźli kości sprzed tysiąca lat

Julita Januszkiewicz
Tak jak  w Zbuczu przed dwoma laty,  Dariusz Krasnodębski teraz też natrafił wielkie głazy
Tak jak w Zbuczu przed dwoma laty, Dariusz Krasnodębski teraz też natrafił wielkie głazy Archiwum
Pojedyncze szczątki ludzkie z XII wieku wykopali archeolodzy w Szczytach-Dzięciołowie. Trwają tu badania wczesnośredniowiecznego cmentarzyska.

Kości leżały bardzo płytko pod ściółką. Ze wstępnych ustaleń wynika, że groby są zniszczone - mówi Dariusz Krasnodębski, archeolog z Polskiej Akademii Nauk.

Antropolodzy pobiorą z nich materiał DNA. Wyniki badań genetycznych pomogą w uzyskaniu informacji, kiedy i skąd przybyli na Podlasie dawni mieszkańcy.

- Próbujemy dowiedzieć się, czy byli to zachodni, czy wschodni Słowianie. Sprawdzamy, czy średniowieczni mieszkańcy Podlasia związani byli z centrum religijnym na Rusi czy może Zachodnią Europą - wyjaśnia Dariusz Krasnodębski.

Mają w tym pomóc trwające od tygodnia we wsi Szczyty-Dzięciołowo koło Bielska Podlaskiego wykopaliska na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku. Jest ono datowane na XII wiek. Pracami kieruje Hanna Olczak z PAN. To pierwsze takie badania. Prawie 150 lat miejsce było rozkopywane przez „miłośników starożytności”. Znaleziono wtedy szczątki ludzkie. Obecne wykopaliska maja wskazać, kiedy naprawdę na Podlasiu pojawiło się chrześcijaństwo.

- Wiemy już, że w XII i XIII wieku na tym terenie tej religii nie było - tłumaczy Krasnodębski.

W XI wieku na Podlasiu jeszcze panował obrządek ciałopalny. W XII i XIII wieku niespalonych zmarłych chowano już w grobach obstawionych kamieniami. Były one charakterystyczne dla pogańskich cmentarzy występujących na terenie dawnego Mazowsza. - Tutaj też zauważyliśmy na powierzchni ziemi wielkie głazy wskazujące na takie pochówki - ujawnia archeolog.

Badania potrwają jeszcze kilka tygodni. Są one kontynuacją prac z 2014 roku. Finansuje je ministerstwo nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna