Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkodę łowiecką zgłosisz e-mailem lub sms-em. Nowe warunki szacowania szkód

(koci)
A. Chomicz
Jeszcze w kwietniu ma wejść w życie rozporządzenie ministra środowiska (wydane w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi) ws. szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych.

Wprowadza ono m.in. możliwość zgłaszania szkód łowieckich drogą elektroniczną: e-mailem lub sms-em. Wniosek o szacowanie szkody łowieckiej musi zostać złożony przez poszkodowanego w terminie 3 dni od momentu jej stwierdzenia). Wyjątek stanowią sady, gdzie na zgłoszenie przewidziano 14 dni od dnia powstania szkody (nie będzie już obowiązku podawania liczby uszkodzonych drzew oraz łąki i pastwiska (jeżeli szkoda wystąpiła poza okresem wegetacyjnym, to należy ją zgłosić w terminie umożliwiającym oszacowanie wielkości strat przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego, zanim rozpocznie się wegetacja).

Pięciostopniowa skala oceny

Stan i jakość upraw oraz jakość płodów rolnych będą oceniane w pięciostopniowej skali (1 odpowiada ocenie bardzo złej, 2 złej, 3 średniej, 4 dobrej, a 5 bardzo dobrej). Stan upraw powinien uwzględniać wykonane zabiegi agrotechniczne oraz anomalie rozwojowe spowodowane przez czynniki niezależne od poszkodowanego, zwłaszcza warunki atmosferyczne. O tym, jaka będzie jakość upraw, zdecydują natomiast potencjalne możliwości plonowania zależnie od danej fazy rozwoju roślin oraz przy istniejących w danym sezonie wegetacyjnym warunkach środowiskowych i klimatycznych. Z kolei jakość płodu rolnego należy oceniać po cechach zewnętrznych, szczególnie wielkości, barwie, kształcie i zapachu oraz stanie sanitarnym, w tym występowaniu śladów żerowania szkodników owadzich.

Czytaj też: Rolnicy: Zwierząt jest za dużo - potrzebny odstrzał. Chodzi nie tylko o dziki

Plon z 1 ha ustala się na podstawie polowych prób wydajności przeprowadzanych w nieuszkodzonych częściach uprawy. W przypadku braku możliwości określenia plonowania na podstawie polowych prób wydajności plon z 1 ha ustala się na podstawie średniej wartości plonowania z regionu powstania szkody w oparciu o dane uzyskane w wojewódzkim ośrodku doradztwa rolniczego lub odpowiedniej jednostce naukowej prowadzącej badania w tym zakresie, z uwzględnieniem stanu i jakości uprawy.

Natomiast wysokość odszkodowania za szkody w uprawach rolnych ustala się mnożąc obszar uprawy, która została uszkodzona, przez procent jej zniszczenia (powierzchnia zredukowana). Ustaloną powierzchnię zredukowaną mnoży się przez plon z 1 ha (rozmiar szkody). Tak ustalony rozmiar szkody mnoży się przez wartość danego płodu rolnego wyrażoną przez jego cenę skupu w regionie powstania szkody, a jeżeli skup nie jest prowadzony, przez wartość wyrażoną przez jego cenę rynkową z dnia ostatecznego szacowania szkody w regionie jej powstania.

Nie tylko miarką

W jaki sposób można będzie określić powierzchnię uprawy oraz jej uszkodzonej części? Będzie więcej możliwości. Można to zrobić poprzez: :
- pomiar taśmą mierniczą, kołem pomiarowym, dalmierzem nitkowym lub dalmierzem laserowym;
- wykorzystanie zawartych w ewidencji gruntów i budynków danych dotyczących pola powierzchni działki ewidencyjnej;
- użycie odbiorników globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS);
- wykorzystanie danych zawartych w systemach informacji przestrzennej (GIS);
- opieranie się na zdjęciach wykonanych z bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

Zespół szacujący może skorzystać z pomocy osoby trzeciej przy wykonywaniu czynności związanych z szacowaniem szkody, w szczególności przy pomiarach. Pomocnik nie jest jednak członkiem zespołu i nie ma wpływu na formalny przebieg procesu szacowania.

Uwaga! TVN: ​Uwaga! Polowanie. Dlaczego myśliwi strzelają do dzików?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna