MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zamknięte z powodu mrozów. Niska temperatura zmusiła dyrektorów do podjęcia decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
W ostatnim czasie w naszym kraju utrzymują się niskie temperatury. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych szkoły odwołują zajęcia i skracają lekcje. Kiedy placówki muszą być zamknięte? Czy zostanie zorganizowane nauczanie zdalne? Co z opieką w świetlicy szkolnej? Które szkoły są nieczynne? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

Kiedy można odwołać lekcje lub wprowadzić nauczanie zdalne?

Z powodu mrozów i trudności z dotarciem do szkoły, w niektórych szkołach odwołano lekcje.
Z powodu mrozów i trudności z dotarciem do szkoły, w niektórych szkołach odwołano lekcje. pasja1000/pixabay.com

Nauka zdalna, zgodnie z ustawą o prawie o światowym, a także rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 roku, może zostać przywrócona w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu uczniów, a więc w razie wystąpienia na danym terenie:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  • nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach temperatura w szkole nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy termometr za oknem pokazuje -15 stopni lub mniej, dyrektor może zadecydować o zawieszeniu lekcji.

Zamknięte szkoły z powodu mrozu

Mróz i utrudniony dojazd do szkoły zmusiły dyrektorów niektórych placówek do odwołania zajęć lekcyjnych.

Awaria pieca i spadek temperatury spowodowały zamknięcie szkół i przedszkoli w Kutnie.

Szanowni Państwo, informuję, że w dniu jutrzejszym tj. 10.01.2024 (środa) w związku z awarią pieca centralnego ogrzewania i spadkiem temperatury poniżej 18 stopni C w salach lekcyjnych, w Szkole Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie oraz Punkcie Przedszkolnym nr 3 w Kutnie, zostają zawieszone zajęcia - czytamy w kutnowskim serwisie wypowiedź szefa placówki, Przemysława Cybulskiego.

Ze względu na warunki pogodowe odwołano wtorkowe zajęcia dydaktyczne w szkołach podstawowych w Rogóżu, Kraszewie i Runowie - poinformowały PAP władze gminy Lidzbark Warmiński. Ostatniej nocy w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano silne mrozy.

Decyzją wójta gminy Lidzbark Warmiński we wtorek odwołane zostały zajęcia dydaktyczne we wszystkich trzech szkołach podstawowych w tej gminie.

Natomiast opieka świetlicowa i przedszkolna, czyli zajęcia opiekuńczo-wychowawcze są realizowane - powiedział PAP sekretarz gminy Lidzbark Warmiński Ryszard Kielak.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu na Podlasiu. Jak przekazało nam Kuratorium Oświaty w Białymstoku w ubiegłym tygodniu nieczynne były szkoły podstawowe w Grodzisku, Laskowcu i Zawadach, ponieważ nie kursowały autobusy dowożące uczniów do placówek.

Podobna sytuacja miała miejsce w powiecie Nidzickim, w którym 5 stycznia z powodu trudnych warunków atmosferycznych odwołano lekcje.

Mrozy mają utrzymywać się do końca tygodnia, warto więc śledzić informacje i wiadomości ze szkół, bo może okazać się, że więcej placówek zdecyduje się na odwołanie zajęć.

Odwołane zajęcia dodatkowe

Rodzice muszą brać pod uwagę również zajęcia dodatkowe, na które zapisali dzieci i które z powodu niskich temperatur się nie odbędą. Często mowa o zajęciach sportowych, które odbywały się na świeżym powietrzu - na przykład jazda konna, ale niskie temperatury w pomieszczeniach również zmuszają prowadzących do odwołania zajęć.

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoły zamknięte z powodu mrozów. Niska temperatura zmusiła dyrektorów do podjęcia decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna