Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem wydarzeń historycznych: Uczniowie promują bunkry z II wojny światowej

Bartosz Klepacki
Uczniowie z Zabiela, Borkowa, Czerwonego i Kozła odwiedzali miejsca pamięci i dokumentowali je. Odwiedzili też cmentarz z czasu I wojny światowej w Łosewie.
Uczniowie z Zabiela, Borkowa, Czerwonego i Kozła odwiedzali miejsca pamięci i dokumentowali je. Odwiedzili też cmentarz z czasu I wojny światowej w Łosewie. Materiał stowarzyszenia
Ponad rok szukali śladów II wojny światowej. Chcieli poznać przeszłość swoich miejscowości, napisali projekt, dostali dotację. Dziś znamy już efekty ich kilkumiesięcznej pracy.

- Grupa młodych ludzi przyszła do nas już z gotowym pomysłem - wspomina Barbara Sielawa, koordynator projektu "Szlakiem wydarzeń historycznych". - Chcieli w jakiś sposób wypromować bunkry z czasu II wojny światowej, których w naszej gminie jest bardzo dużo.

Dlatego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno "Integracja" napisało projekt i otrzymało dofinansowanie na jego realizację od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność. To blisko 40 tys. zł.
- Uczniowie ze szkół średnich i gimnazjaliści, którzy wzięli udział w projekcie podeszli do niego bardzo poważnie - podkreśla Barbara Sielawa. - Spotykali się z najstarszymi ludźmi, którzy jeszcze pamiętają czas II wojny światowej. Udało im się zebrać kilka ciekawych historii.
Poznali historię cmentarza jeńców radzieckich, który znajduje się w lesie w okolicy wsi Wincenta.

- Dowiedzieliśmy się, że spoczywa tam ok. 12 tys. jeńców - opowiada Sielawa. - To jeńcy, którzy przebywali w obozie jenieckim tuż za rzeką Wincenta, która była wówczas granicą z Prusami Wschodnimi, w sąsiedztwie wsi Dłutowo. Dziś ta wieś już nie istnieje.

Młodzi ludzie byli wstrząśnięci, gdy usłyszeli, że przetrzymywani tam przez Niemców jeńcy mieszkali pod gołym niebem. Potem budowali sobie ziemianki. Cierpieli głód, jedli trawę i korę drzew.

- Dzięki tym spotkaniom uczniowie bezpośrednio dotknęli tej zupełnie nie tak odległej historii - dodaje koordynator projektu. - Równie silne wrażenie wywarły na nich opowieści tych, którzy byli zesłani na Sybir.

Ale "podróż śladami historii" to nie tylko rozmowy. To też sporo przebytych kilometrów w poszukiwaniu bunkrów i schronów.

Z boazerią na ścianach

- W sumie w gminie Kolno jest ok. 30 tego typu obiektów - mówi Sielawa. - Większość z nich wybudowali Rosjanie, ale trzy w okolicy wsi Kozioł są niemieckie i znacznie różnią się od rosyjskich. Były w nich nie tylko kuchnie, ale też łazienki. W jednym zachowała się nawet oryginalna drewniana boazeria.

Młodzież, która wzięła udział w projekcie informacje na temat tych miejsc związanych z czasem wojny zbierała przez 1,5 roku. W tym czasie odbywały się także warsztaty tematyczne, które ułatwiły im późniejszą pracę przy tworzeniu folderu np. robienie zdjęć.
Wynikiem ich pracy jest książeczka, która będzie dostępna w gminnych bibliotekach, a także Urzędzie Gminy Kolno.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna