Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale stawiają na nowe SOR-y

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Na dostosowanie się do nowych przepisów szpitale miały niecałe dwa miesiące.

Chorzy i ofiary wypadków mogą liczyć na jeszcze lepszą pomoc. Pod koniec ubiegłego roku w giżyckiej placówce otwarto nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. W Piszu kończy się opracowywanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia jego budowy. Natomiast w ełckim szpitalu powstaje nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Jak przyznają dyrektorzy szpitali, wymagania dotyczące oddziałów ratunkowych ciągle się zmieniają. W listopadzie ubiegłego roku weszło w życie nowe, trzecie już rozporządzenie dotyczące ich standardów.

- Dostaliśmy czas na dostosowanie się do nich do końca minionego roku, czyli niecałe dwa miesiące. Moim zdaniem to zdecydowanie zbyt mało czasu - przyznaje Marek Skarzyński, dyrektor szpitala powiatowego w Piszu.
Po nowym roku piski szpital nie spełniał jeszcze nowych kryteriów. Dlatego został wykreślony z wojewódzkiej listy SOR-ów.

- Samo przygotowanie dokumentacji trwa 4-5 miesięcy. Nasza wkrótce powinna być już gotowa - dodaje Marek Skarzyński.
Władze szpitala i lokalni samorządowcy są zdeterminowani, aby dostosować piski SOR do nowych wymogów.

- Szpital w Piszu jest placówką strategiczną i nie można wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowania powiatu piskiego bez szpitala lub bez jakiegokolwiek z działających w nim oddziałów - uważa Andrzej Nowicki, starosta piski.
Jak przyznaje dyrektor piskiego szpitala, nowe przepisy na szczęście nie zaostrzają kryteriów. - Przygotowując oddział według standardów z poprzedniego rozporządzenia, musielibyśmy wyposażyć go w super nowoczesny sprzęt. A przynajmniej w naszym przypadku nie jest on aż tak potrzebny. A jego kupienie i utrzymanie pochłonęłoby olbrzymie pieniądze - dodaje Marek Skarzyński.

Jednak i tak rozmiar planowanych inwestycji w piskim szpitalu jest olbrzymi. Na prace związane m.in. z modernizacją SOR-u potrzeba 9-10 mln zł.
Z nowoczesnego oddziału ratunkowego mogą cieszyć się już mieszkańcy Giżycka. Został on otwarty pod koniec ubiegłegoroku.

Jest na nim m.in. zamykany automatycznymi drzwiami podjazd dla karetek, cztery stanowiska przyjęcia pacjentów, cztery gabinety do badań, gabinet ginekologiczny, USG oraz dwa stanowiska do resuscytacji. Na oddziale jest też sala operacyjna, gipsownia i izolatka.

Jego budowa i wyposażenie kosztowało blisko 14 mln zł.
Natomiast w ełckim szpitalu zarządzanym przez spółkę Pro Medica trwa remont pomieszczeń pod nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Po zakończeniu prac liczba łóżek wzrośnie z czterech do siedmiu. Wartość tej inwestycji bez nowego wyposażenia to 1,7 mln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna