Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szumi woda, gra muzyka

Wojciech Nowicki
Prostokątna, akrylowa wanna z hydromasażem, wyposażona w kilka dysz, nadaje się nawet do niedużej łazienki w bloku
Prostokątna, akrylowa wanna z hydromasażem, wyposażona w kilka dysz, nadaje się nawet do niedużej łazienki w bloku
Łazienka. Aby w pełni zrelaksować się, zregenerować siły po ciężkim dniu czy złagodzić dolegliwości związane z bólami stawów, kregosłupa i mięśni, dobrze jest zaserwować sobie hydromasaż. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z niego w domu.

Najprostszą formą masażu wodnego jest zwykły prysznic. Więcej możliwości daje kąpiel w wannie z hydromasażem. Strumienie wody, masując ciało dają uczucie odprężenia. Jej pulsowanie rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie i ukrwienie skóry. A towarzyskie aspekty wspólnego moczenia się w kilkuosobowej nafaszerowanej elektroniką kadzi o różnych stopniach zaawansowania w dozowaniu przyjemności są nie do przecenienia.

Dziś wanny z hydromasażem produkowane są z akrylu - materiału lekkiego i dającego się formować w różne kształty. Do wyboru mamy więc wanny okrągłe, owalne, prostokątne, symetryczne i asymetryczne, z wyprofilowanymi siedziskami, podłokietnikami czy miejscem na kosmetyki. Stosownie do gustu, fantazji i zasobności portfela.

Wanny tego typu mogą być montowane przy ścianie lub w narożniku. Zdarzają się też modele wolno stojące - kilkuosobowe i do dużych łazienek. Najmniejsze mieszczą około 135 litrów wody, największe - 1,3 tys. l. Jednak zbyt mała wanna nie zapewni odpowiedniej odległości ciała od dyszy, która powinna wynosić około 10 cm, żeby masaż był skuteczny.
- Można - przynajmniej jacuzzi w skromniejszym wariancie - zainstalować nawet w niewielkiej łazience - mówi inż. Piotr Borowik z białostockiej firmy Garden zajmującej się basenami, wannami i systemami nawadniania. - Ważne tylko, by pomieszczenie miało sprawną wentylację a podłoże było wypoziomowane.

Z mocą agregatu

Wodę do dysz dostarcza agregat pompowy (czyli pompa z silnikiem elektrycznym).
- Pompa zasysa wodę z wanny i wtłacza ją przez dysze z powrotem do wnętrza - wyjaśnia inżynier. - Przewody, którymi płynie woda, są wykonane ze sztywnych lub giętkich rur z PVC. Dobry agregat pompowy pracuje cicho. Może być chłodzony wodą kąpielową, co sprawia, że jest ona systematycznie podgrzewana. Najczęściej spotyka się agregaty o mocy około 1 kW, a przy dużych wannach 1,5 kW.

Rodzaje masażu

Masaż powietrzny obejmuje całe ciało, za pomocą łagodnych, napowietrzonych strumieni z dna wanny. Ciśnienie wywierane przez strumienie wody sprawia, że zawarte w nich powietrze wnika w skórę. Wtłaczane jest przez kompresor umieszczony pod wanną, a wydobywa się z kilkudziesięciu otworów lub dysz umieszczonych w dnie. Niektóre systemy z masażem powietrznym wyposażone są w ozonator.

Masaż wodny lub wodno-powietrzny, czyli bicze wodne masuje ciało strumieniami wody - często zmieszanej z powietrzem - o dużym ciśnieniu.
- Strumienie wydobywają się z dysz rozmieszczonych w ściankach wanny - mówi Piotr Borowik. - Ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie zależą od stopnia zaawansowania (i ceny) danego systemu hydroma-sażu. Dysze mogą masować różne partie ciała, na przykład plecy, stopy, ramiona lub kręgosłup. Zwykle umożliwiają też regulowanie kierunku strumienia wody. Natężenie strumienia można regulować przez napowietrzenie go - za pomocą odpowiedniego regulatora na obrzeżu wanny.
W najdroższych systemach dysze wodne wyposażone są w emitery fal ultradźwiękowych. Fale te wnikają do warstw tkanek podskórnych, poprawiają ich elastyczność i zapobiegają powstawaniu ich zmian (np. cellulitowi).

Sterowanie

- Systemem sterujemy włączając i wyłączając przyciski umieszczone na obrzeżu wanny (tańszy wariant) lub za pomocą panelu sterowania - wyjaśnia Piotr Borowik. - Umożliwia on wybieranie gotowych programów masażu albo programowanie własnych ustawień. Elektroniczny układ sterowania wyposażony jest w czujniki poziomu wody, które uniemożliwiają przedwczesne włączenie hydroma-sażu oraz chronią pompę przed pracą na sucho i spaleniem.
Najczęściej w cenę wanny nie jest wliczony koszt paneli osłonowych. Można ich jednak nie kupować i zamiast tego obudować wannę glazurą (zostawiając otwory rewizyjne umożliwiające konserwację i naprawy systemu). Między wanną a ścianą trzeba zachować około 5-milimetrową szczelinę, którą później wypełnia się silikonem. Niekiedy w zestawie z wanną można dostać płytę CD z muzyką dopasowaną do każdego z programów masażu lub zestaw olejków do kąpieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna