Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się wielkie zmiany w szpitalu przy Żurawiej w Białymstoku. USK planuje kolejne remonty

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Kolejne remonty i przebudowy szykują się w USK. Tym razem prace budowlane prowadzone będą w części zlokalizowanej przy ulicy Żurawiej.
Kolejne remonty i przebudowy szykują się w USK. Tym razem prace budowlane prowadzone będą w części zlokalizowanej przy ulicy Żurawiej. Wojciech Wojtkielewicz
Kolejne remonty i przebudowy szykują się w USK. Tym razem prace budowlane prowadzone będą w części zlokalizowanej przy ulicy Żurawiej.

Część budynków będzie odnowiona, jeden – całkowicie zburzony, a na jego miejscu wzniesiony zostanie nowy. - Gdy kilka lat temu USK przejął szpital zakaźny pacjentów i obowiązki, urząd marszałkowski przekazał nam również teren i budynki przy Żurawiej – wspomina dr hab. Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jak mówi, dziś budynki są już w opłakanym stanie. Wzniesione zostały ponad 50 lat temu, a w tym czasie doczekały się tylko drobnych remontów. – Odstają więc znacznie od obecnie obowiązujących standardów – przyznaje dyrektor Kochanowicz.

Był szpital tymczasowy, jest klinika płuc z intensywną terapią

Stąd jego starania, by budynki przy Żurawiej jak najszybciej objąć modernizacją. Pierwszy budynek już powstał. To E1 – gdzie jeszcze niedawno był covidowy szpital tymczasowy. Dziś mieszczą się tam kliniki chorób płuc, intensywna terapia, poradnie. To tu trafiają pacjenci z rakiem płuca. Jest ich, po zaniedbaniach z czasów pandemii, wyjątkowo dużo. Dyrektor Kochanowicz zwraca też uwagę na niezwykle nowoczesną intensywną terapię.

– Każdy pacjent jest w oddzielnym boksie. Czyli każdego pacjenta z innym patogenem możemy izolować, by nie było ryzyka, że dojdzie do transmisji zakaźnych czynników.

Kolejne plany

Ale i kolejne plany już są.

Szpital ogłosił właśnie przetarg na budowę klinik zakaźnych. – Jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch trzech lat będziemy mogli wprowadzić pacjentów do nowoczesnego budynku. To ważne w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego: czy to covidowego, czy jakiegokolwiek innego – mówi dr Jan Kochanowicz.
W planach jest też modernizacja istniejących już budynków. Budynek A, ten największy, usytuowany najbliżej wejścia od ul. Wiewiórczej, ma zostać zburzony, a na jego miejsce powstanie nowoczesna, wygodna budowla. To tam przeniesie się I Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ – w sumie 29 łóżek i 28 stanowisk do dializ, oraz Klinika Dermatologii i Wenerologii z 15 łóżkami. Kolejne budynki (od B do F) zaś czeka gruntowna modernizacja.

Rehabilitacja, ZOL, geriatria przy Żurawiej. USK w Białymstoku chce rozszerzyć działalność

Budynek B ma zostać przystosowany do potrzeb Kliniki Rehabilitacji (neurologicznej i pulmonologicznej) z Oddziałem Rehabilitacji Pobytu Dziennego.

– Dziś w aglomeracji białostockiej borykamy się z deficytem miejsc na rehabilitacji. Nie mamy gdzie przekazywać pacjentów po udarze mózgu, po chorobach płuc czy też z chorobami nowotworowymi na rehabilitację – tak, by pacjenta usprawnić, przywrócić jak najszybciej do funkcjonalności, jaką w danym etapie chorobowym można osiągnąć.

Będzie więcej łóżek udarowych

W budynku C ma powstać 50-łóżkowy Zakład Opieki Długoterminowej, a w D – Klinika Geriatrii oraz część ZOL-u z łóżkami wentylowanymi. Z kolei w budynku E z kolei ma powstać II Klinika Neurologii z pododdziałem udarowym (12 łóżek neurologicznych i 16 udarowych) oraz Oddział Hipertensjologii, Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych. To ważne, bo każdy dyżur ostry w szpitalu wiąże się z koniecznością przyjęcia do szpitala kilkudziesięciu pacjentów. Nie do przecenienia są też nowe łóżka neurologiczne.

Niemal 300 nowych pielęgniarek i położnych. Absolwentki UMB już po czepkowaniu. Zobacz zdjęcia!

– W ciągu ostatnich kilku lat doszło do dramatycznego spadku łóżek neurologicznych – mówi dyrektor Kochanowicz, który jest jednocześnie szefem istniejącej już Kliniki Neurologii USK. – Najpierw łóżka zostały ograniczone w szpitalu wojewódzkim, później w szpitalu w Choroszczy, w Łomży, w ogóle został zamknięty oddział w szpitalu wojskowy w Ełku – wylicza.

W sumie w ostatnich latach zlikwidowano niemal sto łóżek neurologicznych. Co prawda w ubiegłym miesiącu otwarto w końcu oddział udarowy w Zambrowie.

– Ale Zambrów jest około 70 kilometrów od Białegostoku. A najwięcej pacjentów neurologicznych jest właśnie w obrębie aglomeracji białostockiej - dodaje dr Kochanowicz.

Jak mówi, nowo powstały oddział przy Żurawiej ma być uzupełnieniem tego istniejącego już przy ul. Skłodowskiej, gdzie jest 40 miejsc (24 łóżka udarowe i 16 neurologiczne). – Zwiększymy tu liczbę łóżek udarowych. Bo są one bardzo potrzebne. Przyjęcia pacjenta z udarem nie możemy przecież odmówić, nie możemy przesunąć go na inny termin. Zdarza się więc, że pacjenci z udarem zajmują wszystkie łóżka na oddziale. A inni pacjenci neurologiczni, czekający na przykład na diagnostykę, przez to mają dużo mniejsze szanse do nas się dostać. A trzeba pamiętać, że USK realizuje większość programów lekowych, dotyczących na przykład stwardnienia rozsianego. A tu w przypadku jakiegokolwiek niepowodzenia w terapii pacjent musi być hospitalizowany – dr Kochanowicz tłumaczy, dlaczego tak ważna są dodatkowe miejsca neurologiczne.

Pozwolenie już jest

- Poprosiliśmy o weryfikację naszych planów wojewodę, ministerstwo zdrowia i NFZ. Sprawdzono, czy nasza inwestycja jest potrzebna, czy wpisuje się w plan transformacji służby zdrowia w regionie oraz w prognozy demograficzne – mówi dr hab. Jan Kochanowicz. Decyzja już właśnie zapadła. Pozytywna. Dlatego szpital może starać się już o pieniądze na inwestycje. – Czekamy na ogłoszenie ogólnopolskich programów. Będziemy startować we każdym, by dać sobie jak najwięcej szans – mówi dr hab. Jan Kochanowicz.

Podlascy lekarze odebrali prawo wykonywania zawodu. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Aula Magna

Przy ul. Żurawiej szpital ma w sumie około 8 ha terenów. W planach jest jeszcze budowa kolejnego budynku, gdzie ma powstać Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykują się wielkie zmiany w szpitalu przy Żurawiej w Białymstoku. USK planuje kolejne remonty - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna