Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi ogrodnicze i leśne już w najbliższy weekend

Redakcja
Targi ogrodnicze i leśne już w najbliższy weekendJesienne Targi Ogrodnicze zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem
Targi ogrodnicze i leśne już w najbliższy weekendJesienne Targi Ogrodnicze zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem Wojciech Wojtkielewicz
Warto wybrać się w sobotę lub niedzielę do Szepietowa, bo tak bogatej oferty bylin, drzew i krzewów nie znajdziemy nigdzie indziej. W dodatku będzie można miło spędzić czas: np. obejrzeć króliki i drób ozdobny oraz zaopatrzyć się w tradycyjne przysmaki.

Jak zapewniają specjaliści z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, październik to ostatni moment na dokonanie nasadzeń i przygotowanie ogrodu do zimy. A doskonałą ku temu okazją są Jesienne Targi Ogrodnicze. Odwiedzający będą mogli uzupełnić kolekcję roślin, poznać nowinki ogrodnicze oraz dowiedzieć się jak zadbać o rośliny przed zimą. 
A co w tym roku zaproponują nam wystawcy Jesiennych Targów Ogrodniczych i Targów Leśnych?

Będą tegoroczne hity

Ireneusz Szkup z Szymanowic, który  do Szepietowa przyjeżdża od lat, podkreśla, że oferta na jesienne targi ogrodnicze jest zawsze trochę inna niż na wiosenne. Klienci poszukują innych roślin. Zapowiada on, że przywiezie dużo roślin zimozielonych, na pewno będzie miał też ziele  wypłaszające krety i nornice, które ostatnio cieszy się bardzo dużą popularnością.  

– Do Szepietowa przywiozę drzewka i krzewy owocowe – mówi Robert Morzy z Siemiatycz. – Będą to różne odmiany jabłoni, borówek, jagód kamczackich, pigwy. 

Na szepietowskich targach będzie miał m.in. polską odmianę borówki – Bonifacy, która ostatnio jest mocno promowana. 
– Kiedyś wybór borówek był niewielki – mówi Robert Morzy.  – Teraz pojawiają się różne nowe odmiany. Podobnie jest z jagodami kamczackimi. Przybywa nowych, polskich odmian, można wybrać takie, które nie gubią tak szybko owoców. 

Ciągle bardzo popularne są stare odmiany jabłoni: kosztele, papierówki, malinówki, złote i szare renety.

 

– Ludzie poszukują ich nie tylko ze względu na smak – podkreśla szkółkarz z Siemiatycz. – Cenią to, że są niewymagające, ich uprawa nie sprawia problemów nawet niedoświadczonym ogrodnikom. 
 

Maria Poliwodzińska, właścicielka firmy „Zielony ogród” z miejscowości Nowe Dobra zapowiada, że na jej stoisku nie powinno zabraknąć czosnku niedźwiedziego, który stał się w tym sezonie prawdziwym hitem. Jest to roślina ozdobna i jadalna, ma także właściwości lecznicze (m.in. obniża ciśnienie, działa antyseptycznie, przeciwnowotworowo). Liście czosnku niedźwiedziego można dodawać do surówek, sałatek, kanapek. 
– Czosnek niedźwiedzi sprzedaję od 6 lat – mówi Maria Poliwodzińska. – Ale wcześniej  był on traktowany jako roślina ozdobna. 
Zauważa ona, że teraz ludzie poszukują roślin leczniczych – pytają często także o żywokost. 

Atrakcji nie zabraknie

W Szepietowie będzie można kupić nie tylko sadzonki roślin. Będzie też duży wybór narzędzi i maszyn ogrodniczych oraz stoiska z małą architekturą ogrodową. Podczas Jesiennych Targów Ogrodniczych i Targów Leśnych w Szepietowie atrakcji na pewno nie zabraknie. Będą konkursy („Jaka to roślina i jaki owoc?”), pokazy – m.in. sokolnictwa oraz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego, występy zespołów. Najmłodszych na pewno zainteresują króliki rasowe oraz drób ozdobny. Nie zabraknie także straganów z tradycyjną żywnością: miodami, pieczywem, wędlinami, serami. 

Program targów

SOBOTA  – 10 października

  • godz. 10 – otwarcie Targów 
  • godz. 11  – konferencja pt.: Las miejscem wypoczynku
  • (budynek główny, s. nr 4)
  • Możliwości uprawiania survivalu na terenie Lasów Państwowych – Przemysław Płoskonka, Stowarzyszenie Polskiej Szkoły Survivalu
  • Geocaching – jako nowoczesna forma turystyki – Jan Raczyński, Stowarzyszenie Geocaching Polska
  • Pożytki z lasu – Mirosław Angielczyk „Dary Natury”
  • Biegi na orientację na przykładzie Zielonego Punktu Kontrolnego – Włodzimierz Protasiewicz, RDLP Białystok
  •  Innowacyjność w ofercie wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym – Joanna Czarkowska, PODR w Szepietowie
  • godz. 13 – seminarium: Zalesianie i tworzenie terenu zalesionego ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia w ramach PROW 2014-2020 – Gabriela Włostowska, PODR w Szepietowie
  • (budynek główny, sala nr 4)

 NIEDZIELA  – 11 października

  • godz. 9 – warsztaty: Hodowla królików w ujęciu hobbystycznym i gospodarczym - Podlaski Związek Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego
  • (budynek główny, sala nr 4, Ring)
  •  godz.  12 – rozstrzygnięcie konkursów (tereny wystawowe)Zwiedzanie stoisk – sobota, niedziela (godz. 8 - 16) 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna