MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na co zwrócić uwagę? Sygnały ostrzegawcze, które wskazują na kobiecy nowotwór

Ewa Zwolak
Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.
Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach. Anna Tarazevich / Pexels.com
Około 15 proc. nowotworów ginekologicznych prowadzi do rozwoju raka złośliwego. Jednak ich odpowiednio wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia, znacznie zwiększa szanse na przeżycie pacjentki. Sprawdź, jak rozpoznać raka szyjki macicy i raka piersi. Objawy, które mogą wskazywać na kobiecy nowotwór, znajdziesz w naszej galerii.

Spis treści

Czym są kobiece nowotwory? Jakie dają objawy?

Kobiece nowotwory to te związane ze specyficzną anatomią kobiety. Dotyczą nie tylko piersi. Szczególnym zagrożeniem są nowotwory ginekologiczne, a do tych występujących najczęściej należą:

  • rak jajnika,
  • trzonu macicy,
  • szyjki macicy
  • oraz sromu.

Niestety, zmiany nowotworowe często nie są wykrywane na czas, co wynika m.in. z zaniedbywania okresowych badań profilaktycznych, które są zalecane wszystkim kobietom.

Czytaj także: Nowy lek na raka szyjki macicy nadzieją dla chorych. Wydłuża życie pacjentek z zaawansowanym nowotworem

Kobiety często ignorują symptomy, które mogą świadczyć o raku, takie jak pojawiający się często ból, guzki czy krwawienie z pochwy. Niektóre problemy ustępują same (mogą być spowodowane między innymi rozregulowaną gospodarką hormonalną lub dużym stresem), inne wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań.

Sprawdź w naszej galerii, na jakie objawy należy zwrócić baczną uwagę i kiedy ich zauważenie powinno być powodem do wizyty u ginekologa.

Dlaczego kobiety w Polsce tak rzadko się badają?

Niestety, zbadanie się na koszt NFZ często wymaga zdobycia skierowania od specjalisty (co wiąże się z dwoma wizytami u dwóch różnych lekarzy) oraz oczekiwania na wolny termin. Kolejka może wydłużyć się do wielu miesięcy, ponadto nie wszystkie gabinety lekarskie są wyposażone w niezbędny sprzęt, co czasem wiąże się z koniecznością jechania w inne miejsce.

Z kolei wizyta u prywatnego specjalisty to bardzo duży wydatek. Trzeba zapłacić oddzielnie za badania, a dodatkowo za poradę. Dlatego wiele kobiet, nawet w przypadku dobrych chęci, nie bada się regularnie.

Czytaj także: Masz raka i nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Centrum Kryzysowe to miejsce dla chorych i ich bliskich. Co oferuje ta nowa platforma?

Istnieje również taki typ, który zwleka z diagnostyką ze względu na obawy związane z wynikami badań. Dowiedzenie się o poważnej chorobie nie jest rzeczą łatwą, ani przyjemną. Zamiast pójść do lekarza, kobiety tłumaczą się brakiem czasu lub tym, że są potrzebne w domu. Taka postawa nie jest dobra, ponieważ wczesna diagnostyka raka znacznie zwiększa szansę na jego wyleczenie i przeżycie. Im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym lepiej. Szczególnie że istnieje wiele rodzajów kobiecych dolegliwości, a niewinny ból może być ich symptomem.

W zapobieganiu chorobie nowotworowej niezmiernie ważny jest także zdrowy styl życia i obserwacja własnego ciała. Rak często daje bowiem znać o sobie za pomocą dolegliwości, które wydają się nie mieć z nim związku.

Dowiedz się także na temat:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna