Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te warzywa urosną na balkonie! Czas założyć balkonowy warzywnik. Jakie warzywa posadzić na balkonie? Polecamy 10 najlepszych roślin

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty, ale też sporo warzyw. Zobacz, co będzie dobrze rosło. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty, ale też sporo warzyw. Zobacz, co będzie dobrze rosło. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Michel VIARD/GettyImages
Warzywa na balkonie to znakomity pomysł. Jest wiele roślin, łącznie z pomidorami i ogórkami, które można uprawiać w donicach, nawet jeśli nie mamy ogrodu, a tylko balkon. Dzięki samodzielnej uprawie możemy mieć smaczne warzywa „bez chemii”. Podpowiadamy, jakie warzywa posadzić na balkonie i jak o nie zadbać.

Spis treści

Dlaczego warto mieć warzywa na balkonie?

Na balkonie możemy uprawiać nie tylko kwiaty, ale także warzywa. I warto to robić, z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim smak takich warzyw przeważnie różni się od tych kupnych (szczególnie pochodzących z marketów), a jest bardziej zbliżony do tego, co często pamiętamy z dzieciństwa. Wynika to m.in. z faktu, że ogórki, pomidory, paprykę itp. zrywamy w pełni dojrzałe, tuż przez zjedzeniem. W przypadku warzyw, które trafiają do sprzedaży, to się raczej nie zdarza.
Poza tym mamy wpływ na to, czym nawozimy rośliny i czego używamy do ochrony przed chorobami i szkodnikami, jeśli pojawi się taka konieczność. Dzięki temu nasze warzywa z balkonu mogą być naprawdę ekologiczne.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że te rośliny są po prostu ładne i mogą być ozdobą balkonu na równi z kwiatami. Jest jednak kilka zasad, których trzeba przestrzegać, uprawiając warzywa na balkonie. Nie wszystkie też nadają się do tego równie dobrze.

Na jakich balkonach uprawiać warzywa?

Większość roślin, które można uprawiać na balkonach, lubi słońce i ciepło. Dlatego najbardziej polecane są balkony o wystawie południowej, wschodniej i zachodniej, natomiast niewiele zdziałamy na balkonie wychodzącym na północ.
Ważną i dość oczywistą kwestią jest to, że balkon nie powinien znajdować się przy ruchliwej ulicy, bo wtedy nasze warzywa nie będą miały wiele wspólnego ze zdrowiem i ekologią.

Donice na warzywa na balkonie

Warzywa na balkonie powinno się sadzić w dużych donicach. Mogą one być pojedyncze, dla poszczególnych roślin, lub możemy zainwestować w większe skrzynie i sadzić warzywa po kilka. Ogólnie na najbardziej wymagające ogórki czy pomidory powinno przypadać co najmniej 5 litrów podłoża na roślinę, pozostałe mogą mieć mniej.
Donice koniecznie muszą mieć odpływ, a na ich dnie powinna znaleźć się warstwa drenażu. Zadbajmy też o podstawki, żeby woda nie ściekała na balkony poniżej.

Podłoże dla warzyw na balkonie

Bardzo ważną kwestią jest podłoże. Warzywa mają przeważnie spore potrzeby pokarmowe, a pojemność donic jest ograniczona. Dlatego trzeba zadbać o jakość podłoża, które musi być żyzne i przepuszczalne. Obecnie można kupić gotowe podłoża dla warzyw. Alternatywą jest ziemia uniwersalna, którą zmieszamy z kompostem i suszonym obornikiem. Wszystko kupimy w sklepie ogrodniczym, a wiosną i na początku lata – nawet w niektórych supermarketach. Nie obawiajmy się użycia suchego, granulowanego obornika – nie śmierdzi. Przestrzegajmy dawek zalecanych przez producenta.

Pielęgnacja balkonowych warzyw

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku uprawy warzyw na balkonie jest regularne podlewanie. Te rośliny potrzebują stale wilgotnej ziemi, ale nie może ona być mokra. Warzywa najlepiej podlewać rano, a w razie potrzeby – również wieczorem. Najlepiej, by woda była odstana i letnia (wystarczy napełniać konewkę zaraz po tym, jak skończymy podlewać – do czasu kolejnego nawadniania woda będzie odpowiednia).
Na balkonie najczęściej nie musimy odchwaszczać upraw, choć może się zdarzyć, że jakieś nasiona zostaną przywiane i wykiełkują. Jednak to pojedyncze przypadki.

Nawożenie warzyw w donicach

Jeśli chcemy zbierać dobre plony, musimy zadbać o zasilanie podłoża, szczególnie dla roślin, które rosną i plonują długo (papryka, ogórki, pomidory). Jest całkiem sporo naturalnych i odżywczych nawozów naturalnych, które możemy wykorzystać na balkonie. Podstawowym jest biohumus, wygodny w użytkowaniu (dodaje się go do wody podczas podlewania), ale wybór jest większy. Dowiedz się więcej: jak i czym nawozić warzywa uprawiane na balkonie? Zobacz, jak przygotować lub kupić nawozy ekologiczne.

Można także polecić roztwory z drożdży, które i wzbogacają ziemię, i ograniczają występowanie chorób grzybowych.

Jak chronić warzywa na balkonie przed chorobami i szkodnikami?

Może się zdarzyć, że nasze warzywa padną ofiarą jakichś szkodników lub chorób. Jednak mamy spore szanse, aby się przed tym uchronić. Ponieważ balkonowy „areał” najczęściej nie jest duży, mamy możliwość „przypilnowania” roślin. Starajmy się je regularnie oglądać, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy lub na przykład mszyce. Uwaga: Podlewając rośliny, nie moczmy ich liści, bo to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych (to szczególnie ważne dla ogórków i pomidorów oraz papryki). Im wcześniej zauważymy szkodniki lub chorobę, tym łatwej będzie je zwalczyć. W zwalczaniu chorób szczególnie pomocne będą wspomniane wyżej preparaty z drożdży, ale także cebuli i czosnku, a na mszyce pomoże też m.in. oprysk octu czy sody.

Co zrobić, żeby rośliny na balkonie miały owoce?

Warto pamiętać o tym, że wiele warzyw botanicznie jest… owocami. Należą do nich m.in. papryka, ogórki, pomidory, strączki fasoli. Żeby powstały, kwiaty muszą zostać zapylone, a z tym na balkonie bywa problem. Rozwiązaniem jest sadzenie z warzywami kwiatów, które przyciągną owady. Można też samemu zapylić kwiaty, używając miękkiego pędzelka do przeniesienia pyłku. W przypadku ogórków warto rozejrzeć się za tzw. odmianami partenokarpicznymi, które nie potrzebują zapylenia.

Kiedy sadzić warzywa na balkonie

Większość warzyw doniczkowych uprawia się z przygotowanych wcześniej rozsad. Od lutego do kwietnia (w zależności od gatunku) wysiewa się ich nasiona w domu (muszą mieć ciepło i jasno), a na balkonie sadzi po 15 maja. Jednak w praktyce gotowe sadzonki można kupić w maju i czerwcu w sklepach ogrodniczych, bywają też na bazarach. To dobre rozwiązanie. Taką roślinę wystarczy przesadzić do przygotowanego podłoża. O tym, które warzywa można posiać bezpośrednio do balkonowej skrzynki, a które uprawia się z rozsady, piszemy przy poszczególnych gatunkach.

Jakie warzywa uprawiać na balkonie?

W uprawie balkonowej nie sprawdzą się rośliny, które osiągają duże rozmiary, mają długi okres wegetacyjny lub bardzo głębokie korzenie. Ale i tak mamy spory wybór warzyw. Zobacz w galerii, 10 warzyw, które doskonale sprawdzają się na balkonach. Znajdziesz tu też podstawowe informacje o ich uprawie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te warzywa urosną na balkonie! Czas założyć balkonowy warzywnik. Jakie warzywa posadzić na balkonie? Polecamy 10 najlepszych roślin - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna