Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralne gadanie po-svojomu

Urszula Krutul [email protected]
Spektakl "PustaJa" oparty jest na dramacie Federico Garcii Lorki "Yerma" oraz "Księdze cudów przed ikoną Matki Bożej w Starym Korninie dokonanych"
Spektakl "PustaJa" oparty jest na dramacie Federico Garcii Lorki "Yerma" oraz "Księdze cudów przed ikoną Matki Bożej w Starym Korninie dokonanych" Michał Troc/ Teatr Czrevo
Takiego festiwalu jeszcze u nas nie było. Koniec września i początek października upłynie pod znakiem spektakli. Będzie to teatr może nie do końca znany, ale na pewno zapadający w pamięć. Warto już teraz zarezerwować czas. Tym bardziej, że wstęp na przedstawienia jest bezpłatny.

I Festiwal Teatralny ODE odbędzie się od 28 września do 5 października w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku. Przez te kilka dni publiczność zobaczy spektakle dla dzieci w różnym wieku (również dla tych najmłodszych, które mają mniej więcej półtora roku; to dla nich organizatorzy przygotowali "Łazienkowy plac zabaw") oraz dla dorosłych ("PustaJa").

- Większość spektakli zaprezentujemy w Bielsku Podlaskim - mówi Joanna Troc z Teatru Czrevo, jedna z organizatorek imprezy. - Będą to projekty niezależne, spektakle których zazwyczaj nie ma w żadnym repertuarze. To bardzo specyficzne spektakle, pełne studenckiej energii. Warto je pokazywać.

Zostanie zaprezentowany również wachlarz form teatralnych - nie zabraknie spektakli prezentujących tradycyjny teatr lalkowy (np. "Cyrk Hrynek") jak również zawierających elementy teatru współczesnego ("Skończyły nam się dni").

- Prezentowane podczas festiwalu spektakle będą też zróżnicowane językowo - zapewnia Joanna. - Będą grane zarówno w języku polskim, jak również w tradycyjnym języku Białorusinów Podlasia, czyli "po-svojomu", jak spektakl "PustaJa".

"Po-svojomu" będzie można usłyszeć też najpiękniejsze baśnie, które zostaną zaprezentowane podczas warsztatów teatralnych połączonych z czytaniem performatywnym. Wspomniana różnorodność językowa to w ogóle mocny punkt festiwalu. Organizatorzy chcą promować specyfikę Podlasia - język i kulturę.

- Wyjątkowym wydarzeniem będzie na pewno spotkanie z panem Janem Maksymiukiem - mówi Joanna Troc. - To autor bardzo ważnej książki "Čom ne po-svojomu? Elementarz podlaski z objaśnieniami". Po każdym spektaklu "PustaJa" spotka się z publicznością, by opowiedzieć o języku i zaprezentować tę właśnie publikację. Na pewno nie zabraknie dyskusji. Będzie to też okazja do rozmowy "po-svojomu", poduczenia się języka i zdobycia podpisu autora.

Dodaje, że spektakle poranne skierowane są do grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli (z danej miejscowości). Wieczorne, popołudniowe i weekendowe - do szerokiej publiczności Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Białegostoku i okolic. Projekt dofinansowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna