MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego badania nigdy nie zrobiła co trzecia młoda Polka. A ono ratuje życie! Nowe miażdżące statystyki

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowe badanie ujawnia szokujące dane. Jak pokazuje, aż 36 procent Polek w wieku 18-35 lat nigdy nie zdecydowało się na wykonanie USG piersi. Z informacji podanych przez Santander Consumer Bank wynika także, że zaledwie 18 proc. kobiet w tym wieku robi to badanie co najmniej raz w roku. Dlaczego tak się dzieje?

Spis treści

Niepokojące dane dotyczące profilaktyki raka piersi

Według najnowszego badania Santander Consumer Bank co trzecia Polka w wieku 18-35 lat nigdy nie wykonała badania ultrasonograficznego (USG) piersi, a jedynie 18 proc. kobiet w tym wieku decyduje się na regularne coroczne badania.

Młoda kobieta na leżance podczas badania USG piersi
Chociaż rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, wiele z tych w najmłodszej grupie wiekowej nie decyduje się na regularne badania USG piersi yacobchuk/Getty Images

Wśród pań, które przeprowadzają USG piersi co najmniej raz w roku, dominują kobiety w wieku 30-35 lat (24 proc.), posiadające wyższe wykształcenie (28 proc.) i zarabiające powyżej 5000 zł netto miesięcznie (29 proc.). Co więcej, badanie wykazało, że 22 proc. kobiet przed 36. rokiem życia wykonuje USG piersi raz na 2-3 lata.

Czytaj: Jakie są pierwsze objawy raka piersi?

Jak podkreśla Magdalena Grzelak, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku, „według naszego badania już co trzecia ankietowana w wieku 18-35 lat jeszcze nigdy nie wykonywała USG piersi. Wśród nich najwięcej było najmłodszych pań od 18. do 24. roku życia, z wykształceniem podstawowym lub zawodowym i zarobkami do 2000 zł netto”.

„Nie boli? Nie badam piersi”. Brak świadomości i bariery finansowe przed USG

Badanie Santander Consumer Banku ujawnia również powody, dla których kobiety nie decydują się na regularne USG piersi. Najczęściej ankietowane wskazywały na brak dolegliwości bólowych (47 proc.), co wskazuje na duży brak świadomości na temat przebiegu raka piersi. Tę odpowiedź wskazało aż 51 proc. respondentek w wieku 18-24 lat, 45 proc. w przedziale 24-29 lat i 46 proc. między 30-35 lat.

Sprawdź: Masz „gęste piersi”? To większe ryzyko raka

Wśród kobiet, które nigdy nie wykonały USG piersi lub robią to rzadziej niż raz w roku, 28 proc. twierdziło, że na badanie zniechęca je długa kolejka w NFZ oraz nie stać ich na prywatną wizytę. Z tego powodu nie decydują się na badanie zwłaszcza ankietowane z metropolii (37 proc.). „Nie mam na to czasu” – odpowiedziało 23 proc. ankietowanych, najczęściej były to 18-24 latki (26 proc.) i najlepiej zarabiające od 5000 zł netto w górę (28 proc.).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. w reprezentacyjnej grupie 1000 osób. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18-35 lat z Polski.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tego badania nigdy nie zrobiła co trzecia młoda Polka. A ono ratuje życie! Nowe miażdżące statystyki - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna