Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na koronawirusa w Białymstoku. Wykonują ich 1200 na dobę! Laboratorium przy UMB straci wydolność? (zdjęcia)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
doc. Joanna Reszeć, kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku.
doc. Joanna Reszeć, kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
W województwie podlaskim mamy osiem laboratoriów, które wykonują testy w kierunku koronawirusa. Większość próbek trafia jednak do laboratorium przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Pracują tam 2 zespoły, które wykonują ok. 1 tys. 200 testów dziennie. To grubo ponad optimum. Czy laboratorium straci wydolność?

Laboratorium zajmujące się wykrywaniem wirusa SARS-CoV-2 działa w strukturach Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej od końca marca 2020 roku. Od tej pory wykonało ponad 56 tys. testów na obecność koronawirusa, co stanowi około 65% wszystkich testów wykonanych w województwie podlaskim.

W AODPiGM testy na COVID-19 wykonują naprzemiennie 2 zespoły specjalistów, w sumie ponad 20 osób. W związku z rozwojem pandemii i rosnącą ilością zakażeń ośrodek chce utworzyć trzeci zespół, który wspomoże pracę diagnostów.

Czy istnieje ryzyko, że laboratorium przekroczy próg wydolności podobnie jak to działające w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej? Wczoraj pisaliśmy o tym, że WSSE ograniczyła działalność w związku z pojawieniem się ogniska koronawirusa w stacji: Koronawirus w sanepidzie Białystok. Laboratorium ogranicza pracę przez pandemię.

Zapytaliśmy o to dr hab. Joannę Reszeć, kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku.

Ile testów dziennie wykonujecie?

Wykonujemy około 1200 testów na dobę. Jest to bardzo duża liczba. Optimum to do 1 tysiąca i przyznam, że dajemy radę tylko dlatego, że mamy specjalistów, którzy chcą pracować. Będziemy organizować trzeci zespół, który wspomoże laboratorium.

Czy to oznacza, że laboratorium może stracić wydolność?

Pracy jest coraz więcej, jest coraz więcej prób, coraz więcej pacjentów dodatnich. Czy jest ryzyko przeciążenia? Pewnie jest jakiś limit, którego osiągniecie sprawi, że „przytkamy się”. Na razie jesteśmy jeszcze wydolni.

Czy są opóźnienia w wykonywaniu testów?

Wyniki na razie wychodzą na bieżąco. Staramy się, aby maksymalnie w ciągu 24 godzin dotarły one do zleceniodawców. Robimy wszystko, aby nie dopuścić do tego, że laboratorium stanie się niewydolne. Myślę, że damy radę.

Czy testy są wiarygodne? Niektórzy twierdzą, że są zbyt czułe.

Test RT-PCR jest jedynym testem rekomendowanym przez WHO. Owszem, jest czuły, ale wykrywa cząstki wirusa, które są w organizmie. Nie wykrywa fragmentów czy rozpadających się fragmentów wirusa. Oczywiście, zawsze jest prawdopodobieństwo uzyskania wyników fałszywie pozytywnych, ale w przypadku testów genowych to prawdopodobieństwo jest najmniejsze. To najbardziej czuły i wiarygodny test. Na pewno bardziej wiarygodny niż testy antygenowe czy testy serologiczne, w których możliwość pomyłki jest największa.

Czy zdarzają się przypadki, że wyniki są niejednoznaczne?

Oczywiście, jak w każdej metodzie diagnostycznej zawsze zdarzają się jakieś promile testów, które mogą dać wynik niejednoznaczny. Często wynika to z nieprawidłowego pobrania materiału. Jest on albo zbyt płytko pobrany, albo nieprawidłowo przechowywany, albo leżał wręcz dwa, trzy dni, doszło do inaktywacji wirusa i dopiero został wysłany do laboratorium.

Co laboratorium wtedy robi?

Wtedy informujemy szpitale jeszcze przed wysłaniem oficjalnego wyniku, że test należałoby powtórzyć.

Jak wygląda takie badanie?

Materiał do nas przybywa ze skierowaniem. Ze skierowaniem czystym (zewnętrznym) i ze skierowaniem brudnym, które jest przy próbce. Skierowanie czyste jest rejestrowane u nas w systemie i próbka wraz ze skierowaniem brudnym wędruje do laboratorium, do komory. W komorze laminarnej jest otwierana. I wtedy w tej komorze identyfikujemy próbkę ze skierowaniem brudnym. Następnie próbka jest opracowywana pod laminarem tak, aby przygotować ją do reakcji izolacji materiału genetycznego. Potem następuje izolacja materiału genetycznego z próbki. Później dochodzi do namnażania materiału genetycznego i wówczas obserwujemy, czy mamy reakcję pozytywną czy negatywną w teście RT-PCR. Jeśli jest pozytywna, to jest to wynik dodatni.

Ile czasu zajmuje badanie?

Samo badanie – czyli od momentu, gdy próbka trafia do laminara do otrzymania wyniku - zajmuje 5-6 godzin. Natomiast jeszcze trzeba jeszcze próbkę zarejestrować, przygotować, wypisać wynik. Te kwestie około techniczne są czasochłonne.

Czy są domowe testy na koronawirusa i czy są wiarygodne?

Oczywiście, możemy znaleźć w Internecie testy serologiczne (kasetkowe), które możemy sobie kupić. Wyglądają jak test ciążowy. Zakraplamy krew na płytkę i wychodzi nam, czy posiadamy przeciwciała w klasie IGG. Są to testy mało czułe. Możliwość fałszywego wyniku pozytywnego lub ujemnego jest tu bardzo wysoka. Dlatego, jeżeli zrobimy taki test i wyjdzie nam, że jesteśmy zakażeni, to nie wpadajmy w panikę, bo może się okazać, że mamy wysoki poziom przeciwciał przeciwko innym koronawirusom. Myślę, że nie ma sensu robić sobie testów serologicznych czy antygenowych.

Czy dużo osób wykonuje testy komercyjnie?

Tak, to spora grupa. Myślę, że ułatwieniem jest to, że mamy prosty system zgłaszania na stronie internetowej. Rejestrujemy zgłoszenie i osoba, która współpracuje z nami w ramach Akademickiego Ośrodka, przyjeżdża do domu takiego klienta i pobiera na miejscu próbkę, która potem wędruje do laboratorium. Cena takiego badania to 450 zł.

Kto jest zleceniodawcą badań, które wykonujecie w kierunku Sars-CoV-2?

Są to szpitale, POZ-ty, firmy prywatne, osoby prywatne, przychodnie.

Laboratoria COVID w województwie podlaskim (stan na 26 października):

  1. WSSE w Białymstoku ul. Legionowa 8, Białystok
  2. Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Sp. z o. o., ul. Waszyngtona 13, Białystok
  3. Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. Waszyngtona 15a; Białystok
  4. Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Pediatrycznej Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku, ul. Jerzego Waszyngtona 17, Białystok
  5. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne i Mikrobiologiczne Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach , ul. Szpitalna 60 Suwałki
  6. Dział Laboratoryjny Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, , ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 Białystok
  7. NZOZ Białostockie Centrum Analiz Medycznych Sp. z o o., ul. Choroszczańska 24 Białystok
  8. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Medrex, Krakowska 9, 15-875, Białystok

Koronawirus – nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna