MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na koncercie chórów cerkiewnych w Bielsku Podlaskim. Zobacz kto był na występie i posłuchaj wyjątkowego chóru z Serbii (część 1)

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W niedzielę (19.05) w cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim odbył się wyjątkowy koncert paschalny, przygotowany w ramach obchodów stulecia autokefalii Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Przed słuchaczami zaprezentowało się 9 chórów, w tym goście z Serbii, laureaci Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2024. Zobaczcie i posłuchajcie!

Tłumy na koncercie paschalnym

Wyjątkowy koncert w Bielsku Podlaskim zgromadził rzesze słuchaczy, którzy nie pomieścili się w świątyni. Wystąpiły przede wszystkim chóry z parafii bielskich, ale również chóry z Warszawy, Białegostoku i, gwóźdź programu, chór z Serbii - Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Zobacz kto zjawił się na koncercie i kto wystąpił:

W koncercie wzięło udział wielu przedstawicieli duchowieństwa (na czele z arcybiskupem bielskim - Grzegorzem) i władz samorządowych.

Śpiew na 1000-lecie autokefalii Cerkwi Prawosławnej w Polsce

W koncercie udział wzięli:

 • Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim (dyr.Ewa Tarasiuk)

 • Chór Parafii Św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim (dyr.Irena Korowaj)

 • Chór Parafii Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim (dyr.Natalia Martyniuk)

 • Chór Parafii Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim (dyr.Anna Litwinczuk)

 • Chór Parafii Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim (dyr.Marta Zinkiewicz) - na 43.Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W kategorii chórów parafialnych miejskich zdobył II miejsce.

  Cerkwie, kościoły i kapliczki w regionie. Unikalna podlaska architektura sakralna. Zobacz wszystkie świątynie gminy Bielsk Podlaski25972513

 • Chór Bielskich Dyrygentek

 • Chór Parafii św.Proroka Eliasza z Białegostoku (dyr.Sławomir Jurczuk)

 • Katedralny Chór Młodzieżowy Parafii Marii Magdaleny w Warszawie (dyr. Rafał Dmitruk)

 • Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego z Serbii (dyr. Svietlana Vilićna) - 43.Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W kategorii chórów parafialnych miejskich zdobył I miejsce.

Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego

Chór został założony w 1853 roku. Pełnił rolę królewskiego ambasadora serbskiej kultury, występując przed wieloma koronowanymi głowami państw europejskich oraz śpiewając podczas intronizacji serbskich patriarchów. W czasie swojej ponad półtorawiecznej historii miał zaszczyt pracować i występować pod kierownictwem wielu znakomitych dyrygentów i kompozytorów. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje Stefan Mokranjac, który był jego dyrygentem przez ponad 30 lat. Mając na uwadze rangę Stowarzyszenia i chóru, Aleksander Kastalskij poświęcił mu kilka kompozycji, wzorujących się na tradycyjnej muzyce serbskiej.

Bielsk Podlaski 19.05.2024
Bielsk Podlaski 19.05.2024 PiotrŁozowik

Od 2004 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Svietlana Vilić, absolwentka Leningradzkiego Konserwatorium Muzycznego. Na tegorocznym 41. Międzynarodowym Festiwalu ,,Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej’’ Chór zdobył I miejsce w kategorii chóry parafialne miejskie.

Zobacz kto zjawił się na koncercie i kto wystąpił:

Koncert zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Autokefalii Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Odbył się w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były dyrygentki Ewa Tarasiuk i Marta Ignatowicz.

Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego, cały występ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna