Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To miasteczko kryje w sobie wiele tajemnic

Redakcja
Chciałbyś zobaczyć niemiecko-radzieckie miasteczko wojskowe? Kilkadziesiąt kilometrów od szczecinka znajduje się Borne Sulinowo. Do 1992 roku istnienie tego miejsca owiane było ścisła tajemnicą.

Od 1933 roku znajdował się niemiecki poligon artyleryjski. Od zakończenia II wojny światowej mieściło się tu miasteczko garnizonowe wojsk radzieckich. Teren ten (zajmujący aż 18 tys. hektarów) wyłączony był z jurysdykcji państwa polskiego. Informacji o nim nie można było znaleźć w żadnym przewodniku czy mapie.
Żołnierze wyjechali stąd dopiero w 1992 roku zostawiając zniszczone i zaniedbane budynki. Z czasem wprowadzać się tu zaczęli cywile. Przyciągało ich piękne położenie miasteczka, otoczonego przez lasy i jezioro Pile. Do dziś do Bornego Sulinowa przyjeżdżają rzesze turystów, którzy podziwiają stare poniemieckie budynki oficerskie. W miejscowości ciągle krążą legendy o ukrytych przejściach podziemnych. Według jednych z badań pod miastem zlokalizowane są m.in. kolej wąskotorowa, zakład produkcyjny, podziemny magazyn oraz szereg tuneli i schronów. Nie są one jednak dostępne zwiedzającym.
Te i wiele innych atrakcji turystycznych w naszym kraju z łatwością znajdziesz dzięki "Polska. Atlas plus Przewodnik", który dodawany jest bezpłatnie do "Gazety Współczesnej". Zbierz wszystkie części naszego atlasu. To nie tylko bardzo szczegółowa i aktualna mapa samochodowa Polski, ale także bardzo interesujący przewodnik turystyczny po całym kraju. Poszczególne części atlasu dodawane są do naszej gazety od poniedziałku do czwartku. Nie przegap tej okazji. Kupuj cod

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna