MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To może być przełom w leczeniu ślepoty. Naukowcy wyhodowali komórki siatkówki oka. Ich degeneracja to najczęstszy powód utraty wzroku

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
To może być pierwsza skuteczna metoda leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), która jest wiodącą przyczyną pogorszenia wzroku z wiekiem i ślepoty. Naukowcy wyhodowali właśnie ważne komórki siatkówki oka, które posłużą do zastąpienia tych zdegenerowanych. Zobacz szczegóły!

Spis treści

Czy da się wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD)?

Zwyrodnienie plamki żółtej oka (ang. age-related macular degeneration, AMD) to choroba polegająca na degeneracji części siatkówki oka o największym zagęszczeniu światłoczułych barwników. Rozwija się z wiekiem i jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Szacuje się przy tym, że do 2050 roku jakąś formę tej choroby będzie mieć w Europie aż 77 mln ludzi.

Operacja oka
Wszczepienie światłoczułych komórek w miejsce zniszczonych może być pierwszą skuteczną metodą leczenia zwyrodnienia plamki żółtej oka. Andrzej Banas/Polska Press (zdjęcie ilustracyjne)

Objawem AMD jest postępujące pogorszenie wzroku. Nie istnieją sposoby na wyleczenie choroby, jednak nadzieją dla pacjentów jest najnowsze osiągnięcie brytyjskich naukowców z Anglia Ruskin University. Badacze wyhodowali z pomocą nanotechnologii ważne komórki siatkówki oka, a mianowicie komórkach nabłonka barwnikowego (RPE). To właśnie one ulegają uszkodzeniu w przebiegu zwyrodnienia plamki żółtej.

Czytaj też: Leki stosowane w cukrzycy i miażdżycy mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka

Naukowcy wyjaśniają, że w społeczeństwach zachodnich przyczyną degeneracji plamki żółtej jest zwykle nieprawidłowa akumulacja złogów tłuszczowych w siatkówce (tzw. druzów). W krajach rozwijających się choroba ma podłoże w zaburzonym wzroście naczyń krwionośnych, który prowadzi do krwotoków. W obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia tzw. błony Brucha, a w raz z nią – wspomnianych komórek RPE.

Zobacz też:

Leczenie AMD nowatorską metodą

Jedną z potencjalnych metod leczenia AMD jest przeszczepianie do oka nowych komórek RPE siatkówki. Zespół wyhodował je na trójwymiarowym rusztowaniu stworzonym z nanowłókien, po czym udało się utrzymać w zdrowiu i sprawności w laboratorium przez 150 dni.

– To badanie po raz pierwszy wykazało, że sztuczne rusztowania z nanowłókien traktowane substancją przeciwzapalną, taką jak acetonid fluocinolonu, mogą poprawić wzrost, różnicowanie i funkcjonalność komórek nabłonka barwnikowego (RPE) – mówi prof. Barbara Pierscionek, główna autorka pracy opisanej na łamach „Materials & Design”. – W przeszłości naukowcy hodowali komórki na płaskiej powierzchni, która nie odpowiada naturalnym warunkom. Jednak komórki świetnie rosną w trójwymiarowym środowisku stworzonym przez sztuczne rusztowanie.

Teraz potrzebne są dalsze badania, zwłaszcza obejmujące metodę implantacji biomateriału do siatkówki oka. W tym celu kluczowe jest stworzenie odpowiednio cienkiej błony, która powinna mieć grubość ok. 5 mikrometrów.

– System ten posiada ogromny potencjał w działaniu jako zastępcza błona Brucha, zapewniając syntetyczne, nietoksyczne i biostabilne wsparcie do przeszczepu komórek nabłonka barwnikowego siatkówki. Zmiany patologiczne w tej błonie zostały zidentyfikowane jako przyczyna chorób oczu, takich jak AMD. Mówimy więc o przełomowym odkryciu, które potencjalnie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie – podkreśla specjalistka.

(PAP)

Źródło: Retinal pigment epithelial cells can be cultured on fluocinolone acetonide treated nanofibrous scaffold Materials & Design

Marek Matacz
mat/ agt/ arz

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To może być przełom w leczeniu ślepoty. Naukowcy wyhodowali komórki siatkówki oka. Ich degeneracja to najczęstszy powód utraty wzroku - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna