Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tracą kciuki, łamią nogi

EO
Najbardziej niebezpieczne wypadki w rolnictwie to upadki z wysokości, głównie z drabin i schodów - wynika z analiz przedstawionych przez pracowników Regionalnego Oddziału KRUS w Ostrołęce. W ubiegłym roku zanotowano aż osiem wypadków śmiertelnych, związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Liczba wypadków, jakie ulegli w 2004 roku rolnicy ubezpieczeni w ostrołęckim KRUS, właściwie nie zmieniła sie w porównaniu z 2003 rokiem (2004 rok - 607, 2003 rok - 605). Wzrosła jednak liczba tych ze skutkiem śmiertelnym - z pięciu na osiem.
Podobnie, jak w latach ubiegłych, największą grupę wypadków stanowią upadki (prawie połowa). Główną ich przyczyną są potknięcia i poślizgnięcia na płaskiej nawierzchni podwórka oraz w budynkach gospodarczych, podczas wykonywania codziennych czynności. Z analizy KRUS wynika, że przyczynami są: zły stan podwórzy, bałagan w obejściu gospodarskim, brak bezpiecznych ciągów komunikacyjnych, pośpiech, stres.
- Najbardziej jednak niebezpieczne są upadki z wysokości, głównie z drabin i schodów - mówi Tadeusz Wiśniewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS. - Do wypadków tych dochodzi najczęściej podczas nasilonych prac polowych: żniw, sianokosów, przy załadunku sprasowanych paczek siana, słomy.
Trzecią grupę pod względem liczby wypadków (12,6 proc.), stanowią pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń. Większość wypadków w tej grupie miało miejsce przy obsłudze pilarek tarczowych. Poszkodowani doznają głównie urazów dłoni, częściowej lub całkowitej amputacji palców.
W ubiegłym roku podczas pracy przy maszynach rolniczych do produkcji polowej, wypadkowi uległo 10 osób. Na ogół przyczynami były: brak osłon ruchomych części maszyn, manipulowanie przy elementach będących w ruchu oraz niski stan techniczny wielu maszyn i urządzeń.
Następną, co do liczby zdarzeń grupą, są wypadki powstałe przez zetkniecie z ostrymi narzędziami ręcznymi. Główne zagrożenie występuje podczas rąbania siekierą drewna na opał, cięcie trawy lub zboża kosą. Zgłoszono 14 takich wypadków.
Tragiczne w skutkach są też wypadki, do których dochodzi podczas np. obsługi ciągnika. Trzydziestopięcioletni nietrzeźwy gospodarz próbował uruchomić ciągnik na tzw. zwarcie. Pozostawiony na biegu ciągnik najechał na poszkodowanego, który doznał licznych obrażeń. Inny rolnik, podczas odkręcania kurka od chłodnicy ciągnika, doznał oparzenia twarzy i rąk. Pożary, wybuchy, lub inne działanie sił przyrody - to bardzo groźne w skutkach przyczyny wypadków - spowodowały śmierć dwóch osób w ubiegłym roku. Jeden z rolników zginął podczas gaszenia pożaru w budynku mieszkalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna