Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny dzień. 3 osoby zginęły. Przyczyną są fatalne drogi?

Urszula Bisz [email protected]
Białystok. Ponad 80 proc. wynosi ryzyko, że zostaniemy ofiarą wypadku

Liczba dnia : 86

Liczba dnia : 86

wypadków na drogach odnotowali podlascy policjanci w listopadzie. Zginęło w nich 12 osób, a 119 zostało rannych.

Tylko w sobotę na podlaskich drogach zginęły trzy osoby. W miejscowości Makówka (gm. Narew) 46-letni pieszy wtargnął pod koła hondy. Przypłacił to życiem. Równie tragicznie zakończył się wypadek w Jeleniewie (pow. suwalski). Tam podczas zderzenia dwóch aut zginął 47-letni kierowca i jego 20-letni syn.

50 proc. to czarne odcinki
Choćby te tragedie potwierdzają jedno - nasze drogi są bardzo niebezpieczne. Jak wykazują przedstawione właśnie wyniki badań bezpieczeństwa, przeprowadzone w ramach europejskiego Programu EuroRAP, średnie ryzyko zostania ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną w wypadku na drogach krajowych w regionie wynosi ponad 80 proc.

Eksperci pracujący przy tych badaniach przygotowali specjalne mapy ryzyka. Z tej, stworzonej dla naszego regionu, wynika, że najwyższy poziom ryzyka (czarne odcinki na mapie) dotyczy około połowy całej długości podlaskich dróg krajowych. Z kolei duży poziom ryzyka (czerwone odcinki na mapie) dotyczy ok. 40 proc. dróg.

Choć dane z badań dotyczą lat 2006-2008 to, niestety, od tamtej pory niewiele się poprawiło. Jak na razie, największe zmiany można zauważyć na drodze krajowej nr 8, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi wiele modernizacji. Mają one poprawić bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Przebudowy zostały też przeprowadzone na niektórych odcinkach drogi nr 19, np. w Bielsku Podlaskim, czy np. na "66". Tu wykonano modernizację drogi Zambrów - Osipy. Nadal jednak jest sporo do zrobienia.

Człowiek jest głównym winowajcą
- Na pewno teraz na podlaskich drogach jest nieco lepiej, jednak niebezpiecznych odcinków jest wciąż najwięcej ze wszystkich - powiedział nam Kazimierz Jamroz, kierownik projektu EuroRAP. - Nie wynika to jednak tylko z jakości infrastruktury drogowej. Najbardziej znaczące jest zachowanie użytkowników dróg. A to wciąż jest bardzo ryzykowne.

Jednymi z głównych przyczyn wypadków na naszych drogach są m.in. zbyt szybka jazda, niezapinanie pasów, nieprzestrzeganie przepisów drogowych zarówno przez kierowców, jak też pieszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna