MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trawa ozdobna o niezwykłym kolorze. Kocha słońce, znosi suszę i nie lubi żyznej ziemi. Sprawdź, jak uprawiać kostrzewę popielatą

Katarzyna Laszczak
Kostrzewa popielata to trawa, która nadaje się również do małych ogrodów, a także donic. Ma liście w ciekawym, szaroniebieskim kolorze i jest wytrzymała na trudne warunki.
Kostrzewa popielata to trawa, która nadaje się również do małych ogrodów, a także donic. Ma liście w ciekawym, szaroniebieskim kolorze i jest wytrzymała na trudne warunki. Katarzyna Laszczak
Trawy ozdobne to od kilku sezonów prawdziwy ogrodniczy hit. Wśród nich jest sporo wymagających traw, ale jest też taka, która bije na głowę inne gatunki, jeśli chodzi o wytrzymałość na trudne warunki. W dodatku jej liście mają oryginalny, niebieskawy odcień. Sprawdź, jak uprawiać kostrzewę popielatą.

Spis treści

Kostrzewa popielata – jak wygląda ta trawa ozdobna?

Kostrzewa popielata, znana też jako kostrzewa sina (Festuca cirenea, Festuca glauca) wyróżnia się dość minimalistycznym wyglądem, ale warto docenić jej nienachalną urodę. Jej cechą charakterystyczną oraz jedną z zalet jest kolor liści, który jest szaroniebieski (są też odmiany złotawe, które zielenieją). Liście są bardzo wąskie, ale sztywne, długości do około 30 cm. Tworzą bardzo ładne, półkuliste kępy. Kostrzewa popielata latem kwitnie, wypuszczając dłuższe źdźbła, zakończone luźnymi wiechami. Kwiaty jednak dość szybko tracą ładny wygląd i nie warto ich pozostawiać na jesień czy zimę.

Polecamy: Najpiękniejsze trawy ozdobne do dużego i małego ogrodu

Jak uprawiać kostrzewę popielatą?

Kostrzewa popielata ma dość specyficzne wymagania. To prawdziwa „twardzielka” w świecie traw ozdobnych. Jeśli chcemy cieszyć się jak najbardziej wyrazistym, niebieskawym odcieniem, musimy ją posadzić w mocno nasłonecznionym miejscu. Nie potrzebuje bardzo żyznej ziemi, za to podłoże musi być przepuszczalne. Urośnie nawet na piaszczystej glebie. Kostrzewa popielata znakomicie znosi suszę, choć młode rośliny, zaraz po posadzeniu warto podlewać, jeśli okres bez deszczu przedłuża się (muszą mieć trochę czasu, żeby rozbudować system korzeniowy). Ta trawa jest odporna na mróz i częściowo pozostaje zielona również zimą.

Kostrzewa popielata w doniczce

Tę trawę można też uprawiać w donicach. Również w tym przypadku musimy zapewnić jej słońce i przepuszczalną ziemią (do podłoża uniwersalnego dodajmy piasku i/lub perlitu), pamiętajmy też, że w dnie doniczki musi być odpływ. Na zimę doniczkę trzeba zabezpieczyć przed przemarznięciem.

Kiedy i jaki przycinać kostrzewę siną?

Tę trawę po zimie warto „wyczesać”, usuwając zaschnięte źdźbła. Jeśli jest ich dużo, a kępa nie wygląda atrakcyjnie, kostrzewę możemy nieco odmłodzić, przycinając ją na wysokość kilku centymetrów. Robi się to wczesną wiosną.

Kostrzewa sina – aranżacje

Ta trawa doskonale wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach, ale można ją też sadzić w bardziej tradycyjnych oraz na skalniakach. Świetnie nadaje się na rabaty żwirowe, gdzie – w wersji najbardziej minimalistycznej – jej kępy mogą być jedyną ozdobą. Ale można ja sadzić także w towarzystwie np. mikołajków i przegorzanów, które również mają niebieskawe zabarwienie, srebrzysto-fioletowej lawendy, perowskii i kocimiętki, ciekawych czyśćców popielnych i starców wełnistych, niskich rojników i rozchodników, a także wyższych rozchodnikowców, pięknych juk ogrodowych, czy kolorowych ozdobnych krwawników.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna