Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rozbiórka dworca PKP w Sokółce. Już nie będzie straszył turystów i pasażerów

Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Trwa wyburzanie XIX wiecznego budynku dworca PKP w Sokółce. Zobaczcie jak postępują prace.
Trwa wyburzanie XIX wiecznego budynku dworca PKP w Sokółce. Zobaczcie jak postępują prace. Wojciech Wojtkielewicz
Trwa rozbiórka dworca PKP w Sokółce, planowo ma zakończyć się w ciągu tego tygodnia. Po uprzątnięciu placu od razu ruszą prace przy budowie nowego Gminnego Centrum Przesiadkowego

- Postęp prac w tym momencie jest o 6 miesięcy szybszy, niż zakłada to harmonogram- mówi Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Ich zakres obejmuje wzniesienie Gminnego Centrum Przesiadkowego oraz zagospodarowanie terenów wokół, w tym przebudowa ulic: Wyszyńskiego, Monte Cassino i Kolejowej, wraz z wymianą infrastruktury deszczowej. Gmina na drogi pozyskała właśnie 7,5 mln zł.

Póki co wyburzanie sokólskiego dworca wywołuje rożne emocje wśród mieszkańców miasta. Co prawda wszyscy chcieli, by budynek przestał straszyć, ale pojawiają się głosy, że powinien zostać odrestaurowany jako zabytek, a nie wznoszony od nowa.

Tymczasem obiekt, mimo że wiekowy, zabytkiem wcale nie jest.

- To nie przypadek, tylko skutek jego nieudolnej przebudowy w czasach PRL. Chodzi o błędy architektoniczne i wykonawcze z lat 60-ych i 70-ych ubiegłego wieku- mówi Adam Juchnik, zastępca burmistrza Sokólski.

Dodaje, że inwentaryzacja i ekspertyzy techniczne wykazały, że remont czy przebudowa nie wchodzą w rachubę.

- W tym budynku nie da się przy zachowaniu racjonalnych kosztów spełnić obecnych wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bhp, dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, właściwej charakterystyki energetycznej itd. Dodatkowy problem to zły stan techniczny, efekt kilkudziesięcioletnich zaniedbań, co zresztą potwierdza rozbiórka, budynek praktycznie sam się rozsypuje- zauważa Juchnik.

Co ciekawe, w środku były drewniane stropy i mnóstwo innych pułapek architektonicznych, których analiza wykazała, że próba remontu wygenerowałaby znacznie wyższe koszty, niż wzniesienie nowego obiektu. Znajdowały się tam również mieszkania, które mimo tej samej kondygnacji, były rozmieszczone na różnych wysokościach.

Zobacz ostatnie zdjęcia tego budynku

- Nowy budynek, jeśli chodzi o architekturę, będzie spełniał kanony charakterystyczne dla obiektów na trasie historycznej kolei warszawsko-petersburskiej. Jeśli chodzi zaś o wyposażenie - standard współczesny, co się przełoży na wygodę użytkowników oraz niskie, dużo niższe niż obecnie, ale też w przypadku remontu koszty utrzymania w przyszłości- tłumaczy zastępca burmistrza.

Ten dworzec również zostanie przebudowany

Nowego dworca możemy spodziewać się pod koniec przyszłego roku. Na razie w najbliższych dniach ma powstać tymczasowa poczekalnia, umiejscowiona na lewo od peronów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna