MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wypłata pomocy suszowej 2022. ARiMR podaje, ilu rolników dostało już pieniądze

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Do 23 listopada wnioski o taką pomoc złożyło ok. 177,5 tys. rolników, podaje ARiMR.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Do 23 listopada wnioski o taką pomoc złożyło ok. 177,5 tys. rolników, podaje ARiMR. pixabay.com/RCL
ARiMR spieszy się z wypłatą pomocy suszowej. Od kilku dni wsparcie dla rodzin rolniczych w związku z suszą trafi na konta, choć stawki są niższe od pierwotnie zakładanych. Nabór o pomoc suszową wzbudził ogromne zainteresowanie, czego dowodem były nie tylko problemy z działaniem aplikacji suszowej. ARiMR poinformowała, że ustalono współczynnik korygujący i wyznaczono nowe stawki pomocy. Rolnicy od dłuższego czasu pytali o termin wypłaty pieniędzy.

Spis treści

Wypłata pomocy suszowej 2022 rozpoczęła się, ale stawki są niższe od zakładanych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała 13 grudnia, że trwa wydawanie decyzji i przekazywanie środków na konta rolników. Pomoc suszowa, która trafia na konta pierwszych rolników, jest niższa od pierwotnie zakładanej, czyli 5 lub 10 tys. zł.

Wyznaczono stawki pomocy dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Budżet przeznaczony na pomoc suszową dla rodzin rolników to 600 000 000 zł. Wniosków składanych do 30 listopada było jednak na tyle dużo, że po przeanalizowaniu dostarczonej do placówek ARiMR dokumentacji okazało się, że wnioskowana kwota pomocy wynosi 1 149 450 000 zł (ok. 230,5 tys. wniosków).

Taka sytuacja spowodowała, że ARiMR wprowadza współczynnik korygujący, który wynosi 0,52. Po jego zastosowaniu stawki dofinansowania wynoszą:

  • 2 600 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej,
  • 5 200 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Jak podaje Agencja, wypłaty przyznanych środków rozpoczęły się 13 grudnia 2022 r. i będą realizowane na bieżąco w ślad za wydanymi decyzjami o przyznaniu pomocy.

Do 21 grudnia ponad 171 tys. rolników otrzymało ponad 465 mln zł zł pomocy suszowej. Agencja przekazuje pieniądze na konta bankowe, zapewnia też, że dokłada starań, aby jak najsprawniej ocenić złożone wnioski, wydać decyzje i wypłacić pieniądze.

ARiMR liczy wnioski o pomoc suszową 2022. Rolnicy czekali na termin wypłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że po wstępnym podsumowaniu zarejestrowano ponad 230 tysięcy wniosków.

Zapytaliśmy ARiMR o to, kiedy rolnicy mogą spodziewać się wypłaty pomocy suszowej. Na to jednak trzeba jeszcze chwilę poczekać, przekazuje nam biuro prasowe:

Dane liczbowe mogą ulec zmianie w związku z trwającym procesem weryfikacji dokumentów, dopiero po zakończeniu którego będzie możliwe informowanie o kwocie oczekiwanego wsparcia, jej stosunku do puli środków przeznaczonych na to dofinansowanie, a także terminie rozpoczęcia wypłat.

Budżet programu wsparcia dla rodzin rolniczych wynosi 600 mln zł. Jeśli złożone wnioski będą opiewały na wyższą kwotę, wówczas do obliczenia wysokości wsparcia zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Ponowne zmiany w pomocy suszowej 2022. Będzie można dołączyć nie tylko faktury

Podczas wystąpienia 9 listopada minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że system dopłat, w tym pomoc klęskowa, ma trafiać do aktywnych rolników. 15 listopada w Rządowym Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR.

Podczas konferencji prasowej 17 listopada Henryk Kowalczyk uprzedził o kolejnych zmianach (już obowiązują). Termin składania wniosków został przedłużony po raz drugi, tym razem do 30 listopada 2022 r.

Dowodem sprzedaży swoich produktów będą nie tylko faktury, ale także umowy między rolnikami czy oświadczenia rolników, które będą świadczyły o sprzedaży.

Ze strony ARiMR --->Pobierz wzór oświadczenia i wniosku o przyznanie pomocy (na dole strony)

- Apeluję do rolników, którzy nie użytkują ziemi, nie mają sprzedaży, aby wzięli pod uwagę to, że jest to pomoc dla rodzin, które ucierpiały na skutek suszy. Chcemy, aby środki finansowe przeznaczone na ten cel były większe - zapowiadał 17 listopada Kowalczyk.

Podkreślił, że wnioskujący powinni zastanowić się nad składaniem oświadczeń pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Kwota 450 mln zł przeznaczona na pomoc zostanie podniesiona do 600 mln zł. Minister zaznaczył, że kwota indywidualna może podlegać redukcji po rozpatrzeniu wniosków.

Kowalczyk złożył już wniosek do Rady Ministrów o zmianę poprzedniego rozporządzenia.

Przedłużony termin naboru z powodu przeciążonej aplikacji suszowej

Zmiana ostatnio przyjętego rozporządzenia ma dwa cele:

  • wydłużenie terminu naboru wniosków o pomoc finansową dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych do 23 listopada,
  • wprowadzenie dodatkowej weryfikacji pozyskiwania przychodów z posiadanych gospodarstw rolnych przy udzielaniu powyższej pomocy, czyli konieczność dołączenia faktur.

Pierwotnie nabór wniosków o pomoc finansową dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przewidziano do 15 listopada 2022 r.

Pojawiły się jednak problemy z działaniem aplikacji suszowej, z której rolnicy potrzebują kalkulacji i protokołu. Po licznych zgłoszeniach rolników i samorządu rolniczego resort przyznał, że system nie spełnił zadania i nabór trzeba przedłużyć.

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy: W 2022 r. ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Tak duże zainteresowania oszacowaniem szkód powstałych w wyniku suszy spowodowało przeciążenie ww. aplikacji oraz problemy z pobraniem kalkulacji oszacowania szkód lub protokołu oszacowania szkód.

Pomoc suszowa tylko dla aktywnych rolników, którzy dołączą faktury

Dalej resort rolnictwa przypomina, że pomoc ma na celu zapewnienie płynności finansowej rodzinom w związku z tym, że w gospodarstwie rolnym członka tej rodziny wystąpiły w 2022 r. szkody spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, co miało wpływ na obniżenie dochodów.

W związku z napływającymi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sygnałami, niezbędne wydaje się wprowadzenie dodatkowego wymogu potwierdzenia przy ubieganiu się o ww. pomoc pozyskiwania przychodów z prowadzonego gospodarstwa rolnego.

W efekcie należy wykazać sprzedaż produktów rolnych z prowadzonego gospodarstwa rolnego od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5000 zł brutto. Ubiegający się o pomoc ma obowiązek dołączyć do wniosku o pomoc faktury VAT, które dokumentują dokonanie sprzedaży produktów rolnych z prowadzonego gospodarstwa rolnego.

W przypadku postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, ostateczną decyzją stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym projektowanym rozporządzeniem.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Członek rodziny, który złożył wniosek o przyznanie powyższej pomocy przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, ma obowiązek złożyć do biura powiatowego ARiMR, do którego został złożony wniosek o przyznanie tej pomocy, do dnia 23 listopada 2022 r., kopie faktur potwierdzających sprzedaż produktów rolnych.

Za datę złożenia kopii faktur uważa się datę ich wpływu do biura powiatowego Agencji. Gdy rolnik nie złoży do 23 listopada 2022 r. kopii faktur, pomoc nie będzie przyznawana.

Wnioski /kopie faktur mogą być składane:

  • bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR;
  • za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej (liczy się data wpływu, nie zaś nadania).

MRiRW: Po zalogowaniu się do aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą 2022” można pobrać kalkulację albo protokół bezpośrednio na komputer czy urządzenie mobilne. Przypominamy: jeden producent rolny nie ma możliwości otrzymania kalkulacji oraz protokołu jednocześnie.

Aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” generuje:

  • kalkulację z oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym LUB,
  • protokół oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa wypłata pomocy suszowej 2022. ARiMR podaje, ilu rolników dostało już pieniądze - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna