Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzodziarze, składajcie wnioski. Czasu coraz mniej

(koci)
Wnioski o refundację kosztów bioasekuracji złożyło do końca minionego tygodnia 173 gospodarzy
Wnioski o refundację kosztów bioasekuracji złożyło do końca minionego tygodnia 173 gospodarzy Polska Press
Rolnicy, którzy chcą otrzymać refundację połowy kosztów bioasekuracji mają czas tylko do 17 października. Natomiast ci, którzy chcę otrzymać rekompensaty za tzw. nieprzerwane nieutrzymywanie trzody chlewnej mają czas do końca tego miesiąca.

Z danych przekazanych przez Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że na koniec minionego tygodnia wnioski o refundację kosztów bioasekuracji złożyło 173 gospodarzy. Refundacją może zostać objęty m.in. zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, a także na budowę ogrodzeń.

Wniosek o refundację kosztów bioasekuracji złożyli m.in. Joanna i Zbigniew Bindzio z Niewiarowa w gm. Trzcian­ne. Ubiegają się jednak tylko o zwrot części kosztów – mat dezynfekcyjnych. Natomiast ogrodzenie będą finansować sami.

– To bardziej skomplikowana sprawa – mówi pani Joanna. – Po pierwsze, by wyłonić wykonawcę, trzeba ogłosić przetarg, a czasu jest już bardzo mało. Po drugie, u nas trudno jest oddzielić gospodarstwo od domu, a refundacja na ogrodzenie części mieszkalnej nie przysługuje.

Mimo tego rolniczka z Nie­wiarowa i tak cieszy się z możliwości uzyskania refundacji na bioasekurację. Uważa, że takie dofinansowanie powinno być przez cały czas, dopóki nie uporamy się z ASF. Podkreśla, że środki dezynfekujące są bardzo drogie – mała torebka kosztuje 30 zł. A po rozrobieniu, środka wystarczy tylko do odkażenia tylko jednej osi pojazdu. Maty dezynfekcyjne też się zużywają.

Rekompensaty przysługują też rolnikom (prowadzącym produkcję trzody na obszarze objętym restrykcjami w związ­ku z afrykańskim pomorem świń), którzy oświadczyli, że nie spełniają wymogów bioase­kuracji i zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej. Mogą składać o nie wnioski do końca października. Do minionego piątku do POR ARiMR wpłynęło 518 takich wniosków. Natomiast oświadczenia o rezygnacji z produkcji trzody chlewnej złożyło 956 rolników. Utrzymują oni w swoich gospodarstwach łącznie ponad 10 tys. świń. Gospodarze, którzy o takie rekompensaty wystąpią, muszą zobowiązać się, że do końca 2018 roku w ich gospodarstwach nie będą utrzymywane świnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna