Tutaj znalezienie pracy graniczy z cudem

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Udostępnij:
Jest to region o najwyższej stopie bezrobocia w całym województwie.

Najlepiej na Mazurach zarabiają mieszkańcy powiatu piskiego. Niestety znalezienie tam pracy graniczy z cudem. Jest to region o najwyższej stopie bezrobocia w całym województwie. W dodatku aż 18 proc. jego mieszkańców korzysta z pomocy społecznej.

W pozostałej części Mazur jest nieco lepiej. Jednak do zarobków mieszkańców Olsztyna czy powiatów z zachodniej części Warmii i Mazur ciągle nam daleko.

Zarabiamy coraz więcej

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badań dotyczące zamożności mieszkańców wszystkich polskich gmin. Dane odnoszą się do 2010 roku.

Na najlepsze zarobki mogą liczyć mieszkańcy powiatu piskiego. Średnia płaca wynosi tam 2726,06 zł brutto. To jedynie o niecałe 5 zł więcej niż w powiecie ełckim. Na trzeciej pozycji na Mazurach znaleźli się mieszkańcy z okolic Giżycka. Tam średnia płaca wynosi prawie 2650 zł.

Najmniej w sześciu mazurskich powiatów zarabiają natomiast mieszkańcy powiatu gołdapskiego - 2515,32 zł.

Z danych GUS-u wynika, że we wszystkich mazurskich samorządach średnie zarobki systematycznie rosną. W porównaniu do 2008 roku największe podwyżki dostali mieszkańcy powiatu gołdapskiego - średnio o 305,61 zł brutto. O ponad 300 zł wzrosły też płace w powiecie ełckim, a o 291,38 zł w węgorzewskim.

Najwolniej natomiast rosną płace w powiatach piskim i oleckim. W ciągu dwóch lat wzrosły odpowiednio zaledwie o 132,02 i 140,54 zł.

Kobietom trudniej o pracę

Od lat jednym z głównych problemów mieszkańców Mazur jest znalezienie stałej pracy. Niechlubne, pierwsze miejsce pod względem najwyższej stopy bezrobocia i to nie tylko na Mazurach, ale w całym województwie, zajmuje powiat piski. Za 2010 rok wynosi ona 31,5 proc. Najlepiej z walką z bezrobociem na Mazurach radzi sobie powiat giżycki. Stopa bezrobocia wynosi tam 19,2 proc. Niestety aż ponad połowa - 56,7 proc. bezrobotnych z tego terenu, to kobiety.

Spośród mazurskich powiatów jedynie w ełckim wśród bezrobotnych jest więcej mężczyzn niż kobiet. A stopa bezrobocia za 2010 rok wynosi 24,7 proc.

Problemy z brakiem pracy zmuszają ludzi do korzystania z pomocy społecznej. Najwięcej osób dostaje ją w gminie Wieliczki w powiecie olecki. Jest to aż 48,2 proc. wszystkich mieszkańców.
Najmniej natomiast w miastach. Wśród nich liderem jest Ełk, gdzie z prośbą o pomoc zwraca się 7,7 proc. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
logo
Po co pracować - przynajmniej balony można pooglądać. Swoją drogą trzeba być niezłym sku.. m aby mówic o potrzebie oszczędzania, podonosić ludziom podatki i opłaty, którzy zarabaiają 1200 zł, a samemu bez skrupułów kroic 10 tys. miesięcznie nie licząc różnych premiidodatków i wyrównań. Jak KORYTO CHCE OSZCZĘDZAĆ TO NIECH ZACZNIE OD SIEBIE. Zmniejszenie poborów o połowę i tak czyni ich zamożnymi a przynajmniej pokaże że wszysce oszczędzamy a nie WY oszaczędzacie. Inaczej możecie mówic do konia
k
kolo
Statystki GUS za 2010r. wynagrodzeń brutto w sektorze publicznym:
EŁK - 3120zł
PISZ - 2930zł
r
robol
Ciekawa sprawa. Najwyższe zarobki są tam gdzie jest największe bezrobocie, czyli tam gdzie głównym nurtem zatrudnienia jest budrzetówka Wniosek nasówa się jeden. Biurokracja nieźle zarabia.
c
cez
Jeżeli chodzi o pracę to jest ten podział widoczny i odczuwalny, a powiat ełcki na poziomie 25% i powiat piski na poziome 33% bezrobocia do grupy A na pewno się nie zaliczają.
~oko
Polityczne bla, bla, bla a nadal Polska podzielona na: A, B, C, (...) i Z - czyli Mazury...
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie