Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin - perełka nad Narwią.

(wj)
Kościół pw. Świętej Trójcy
Kościół pw. Świętej Trójcy
Niewiele jest rzek takich jak Narew. Płynie siecią rozgałęziających i łączących się koryt. Na całym świecie są jeszcze jedynie dwie podobne rzeki, w tym słynna Amazonka. Na odcinku od Suraża do Rzędzian rzeka chroniona jest w Narwiańskim Parku Narodowym. Nad tą wyjątkową rzeką położone jest niezwykle malownicze miasteczko, w którym niejednokrotnie przebywali królowie i książęta polscy - Tykocin. Uzyskał on prawa miejskie w 1425 roku. Do dzisiaj przetrwał oryginalny układ przestrzenny miasta, dzięki czemu odwiedzając to miejsce możemy bez trudu odnaleźć senną atmosferę polskich miasteczek sprzed lat.
Jedna z klimatycznych uliczek Tykocina
Jedna z klimatycznych uliczek Tykocina Fot. W. Jakubicz

Jedna z klimatycznych uliczek Tykocina
(fot. Fot. W. Jakubicz)

Duże wrażenie na turystach zawsze robi tykociński rynek o trapezowym kształcie, otoczony zabytkową, niską zabudową, której spora część powstała w XVIII wieku.

Ma rynku stoi pomnik Stefana Czarneckiego z 1763 roku, prawdopodobnie drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy pomnik świecki w Polsce. Tuż przy samym rynku znajdziemy również alumnat wojskowy z XVIII wieku, pierwszy w Polsce dom żołnierzy-weteranów. Obecnie znajduje się tutaj restauracja i hotel.

Obok alumnatu znajduje się kolejny ciekawy zabytek: kościół pw. Świętej Trójcy wybudowany w latach 1740 - 1750. Szczególną uwagę zwracają dwie wieże połączone z bryłą świątyni arkadami.

W Tykocinie mieściła się druga co do wielkości (po Krakowie) gmina żydowska w Polsce. Przypomina dziś o tym Wielka Synagoga z 1642 roku, obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej.

Za miastem, na drugim brzegu Narwi trwa odbudowa Zamku Tykocińskiego z XV wieku, ostatecznie zniszczonego w czasie I Wojny Światowej. Odbudowy zamku podjął się prywatny inwestor.

Kościół pw. Świętej Trójcy
Kościół pw. Świętej Trójcy

Kościół pw. Świętej Trójcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna