Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin. Potr rzeczny sprzed wieków odkryty

Julita Januszkiewicz [email protected]
Relikty konstrukcji drewnianego pomostu ulicznego znaleźli archeolodzy. Pochodzą one  z XVII wieku.
Relikty konstrukcji drewnianego pomostu ulicznego znaleźli archeolodzy. Pochodzą one z XVII wieku. Irena Taranta
Pozostałości konstrukcji drewnianej mostu. Do tego wiele cennych przedmiotów oraz ludzki szkielet. Efekty zakończonych badań archeologicznych przy ul. Browarnej są interesujące.

Ulica Browarna to jedno z najstarszych miejsc w miasteczku. Według źródeł historycznych, kilkaset lat temu znajdowały się tu budynki związane z istniejącym niedaleko portem rzecznym. Tykocin w XVII i XVIII wieku był jednym z głównych ośrodków handlu w regionie. Stąd Narwią, a dalej Wisłą odbywało się spławianie towaru. Handlowano drewnem, dziegciem, węglem drzewnymi i zbożem.

- Przy ulicy Browarnej stały spichlerze i browary. Na mojej posesji znajdował się młyn, którego nigdy nie uruchomiono. Obok była binduga, gdzie przygotowywano drewno do spławu. Niedaleko działała najsłynniejsza w miasteczku melina - opowiada Adam Rudawski, mieszkaniec Browarnej, pasjonat regionalnych dziejów.

Od kwietnia archeolodzy z Muzeum Podlaskiego weryfikowali te historyczne ustalenia. Teraz podsumowują swoje prace. - Bardzo ciekawym znaleziskiem były relikty konstrukcji drewnianych pomostu ulicznego. Odkryliśmy je na zachód od rzeki Motławy. Pomosty te miały ślady spalenizny- mówi Irena Taranta, archeolog, która z Kornelią Piasecką prowadziła badania.

Odpowiedź na pytanie, kiedy powstały i jaką funkcję spełniały te konstrukcje, dadzą szczegółowe analizy drewna.

Ale na odcinku na wschód od Motławy do Placu Czarnieckiego nie natrafiono na konstrukcje drewniane. Archeolodzy znaleźli także cenne przedmioty codziennego użytku. One również wiele opowiedzą o najstarszych dziejach miasteczka.

- Pozyskaliśmy znaczną ilość ceramiki. Są to głównie naczynia, kafle płytowe i miskowe, a także przedmioty metalowe - przeważnie gwoździe. Znaleźliśmy też fragmenty naczyń szklanych oraz skórzane buty- wylicza Irena Taranta.

Eskponaty są datowane na XVI-XIX wiek. Teraz zostaną oczyszczone oraz opisane. Będzie je można obejrzeć w Muzeum Podlaskim.
Jak to często na wykopaliskach bywa, niespodzianek nie brakowało. Archeolodzy przy Browarnej odkopali także ludzki szkielet.

- Mieszkańcy opowiadali nam, że w wykopach archeologicznych natrafiali na pojedyncze szkielety, więc ten odkryty przez nas był tylko lekkim zaskoczeniem - wyjaśnia Irena Taranta.

Kości zostaną przekazane antropologom. Ci ustalą wiek, płeć i przyczynę śmierci znalezionej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna