MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylu rąk do pracy już dawno nie było

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Prof. Józefina Hrynkiewicz uważa, że obecna, bardzo dobra sytuacja demograficzna utrzyma się przez kilka najbliższych lat
Prof. Józefina Hrynkiewicz uważa, że obecna, bardzo dobra sytuacja demograficzna utrzyma się przez kilka najbliższych lat
Jeśli nie wykorzystamy obecnej sytuacji demograficznej, słono za to zapłacimy - uważa prof. Józefina Hrynkiewicz.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Czytaj też: Nowy pomysł na emeryturę

Liczba ludności w wieku produkcyjnym jest najwyższa od niepamiętnych czasów. Dotyczy to też województwa podlaskiego. - Mamy także dużo młodych, dobrze wykształconych obywateli. Trzeba jednak o nich zadbać - mówiła w poniedziałek w Suwałkach prof. Hrynkiewicz, poseł i socjolog.

Wzięła ona udział w konferencji "Jaką Ojczyznę kształtujemy dla młodych Polaków? Diagnoza szans i zagrożeń", zorganizowanej przez posła Jarosława Zielińskiego (PiS). Jak zauważyła, 4,5 mln młodych Polaków jest bezrobotnych. Często próbują szukać pracy za granicą. Osoby wykształcone imają się byle jakich zajęć.

- Swoim studentom powtarzam, że wszystkich dobre miejsca pracy w obcych krajach dawno już zostały zajęte - mówiła.

Zdaniem prof. Hrynkiewicz, młodzi ludzie powinni znaleźć zatrudnienie w rodzinnym kraju. I to państwo musi o to zadbać, wspierając tworzenie nowych miejsc pracy. Skąd wziąć na to pieniądze? Na inwestycje można wykorzystać np. ponad 180 mld publicznych złotówek, znajdujących się w różnych depozytach. Ale niezbędne są też zmiany systemów: podatkowego oraz ubezpieczeniowego. Takie, które zmniejszyłyby koszty pracy.

- Niesłychanie istotne jest również rozwiązanie kwestii mieszkaniowej - mówiła. - Dzisiaj większości młodych ludzi nie stać na kupno własnych czterech kątów. Sytuacja zmieniłaby się, gdyby stworzyć tzw. dużą ulgę mieszkaniową, zakładając, że raz w życiu każdy może z tego skorzystać.

Co się stanie, jeśli tych wszystkich zmian nie będzie? - Czeka nas kolejna wielka fala wyjazdów zarobkowych, głównie młodych ludzi - odpowiada prof. Hrynkiewicz. - Szacuje się, że może chodzić o 300-400 tysięcy naszych obywateli.

Zamiast budować potencjał Polski, będą pracować na zmywakach w Anglii czy w Niemczech.
- Ze względu na obecną strukturę demograficzną mamy niebywałą w dziejach szansę - mówi prof. Hrynkiewicz. - To, czy ją wykorzystamy, zależy wyłącznie od rządzących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna