Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucisk na nerw wyzwala ból

Ewa Kurzyńska [email protected]
Gdy dolegliwości mijają na tyle, iż możliwy jest swobodny ruch, pacjent kierowany jest na ćwiczenia. Regularna gimnastyka to najlepszy sposób, by zapobiec kolejnym atakom.
Gdy dolegliwości mijają na tyle, iż możliwy jest swobodny ruch, pacjent kierowany jest na ćwiczenia. Regularna gimnastyka to najlepszy sposób, by zapobiec kolejnym atakom.
Dolegliwości mogą się pojawić, gdy gwałtownie zmienimy pozycję lub nieumiejętnie podniesiemy ciężką rzecz.

Pierwszym objawem choroby zwanej rwą kulszową jest najczęściej przeszywający ból. Dolegliwości pojawiają się nagle, obejmując część krzyżowo-lędźwiową kręgosłupa. Ból może promieniować także na pośladek, kolano i sięgać do stopy.
- Atak pojawia się najczęściej, gdy dźwigamy coś ciężkiego lub gwałtownie zmieniamy pozycję ciała - tłumaczy Anna Tutak, fizjoterapeutka.

Dlaczego tak się dzieje? U osób mających problemy z kręgosłupem nagły wysiłek sprzyja wysunięciu dysku, który może ucisnąć nerw kulszowy.
- To najpotężniejszy nerw ludzkiego ciała, którego grubość sięga miejscami nawet 1 cm. Lokalizacja bólu zależy od miejsca, w którym doszło do ucisku. Bywa, że pacjenci odczuwają jedynie dyskomfort w okolicy krzyża. Częściej jednak ból promieniuje także na jeden z pośladków i nogę - tłumaczy Anna Tutak.
W kończynie może pojawić się mrowienie, uczucie drętwienia i cierpnięcia.

Sprawność chorego podczas ataku bywa ograniczona, że nie jest w stanie normalnie chodzić. A każdy ruch sprawia dojmujący ból. W najcięższych przypadkach dochodzi nawet do osłabienia zwieraczy odbytu.
- Dolegliwości utrzymują się najczęściej przez tydzień, dwa. Jeżeli jednak pacjent nie upora się z przyczyną problemów, to ataki będą powtarzały się co kilka miesięcy - dodaje fizjoterapeutka.

Aby zminimalizować ryzyko choroby, należy m.in. prawidłowo podnosić ciężkie rzeczy, odpowiednio siedzieć czy bezpiecznie dla kręgosłupa wykonywać codzienne czynności. Nawet tak prozaiczne jak prasowanie, odkurzanie czy mycie naczyń. Wiedzę na ten temat może przekazać fizjoterapeuta. Aby dostać się pod opiekę specjalisty w tej dziedzinie, należy udać się do lekarza rodzinnego lub neurologa. Oprócz nauki zdrowych nawyków fizjoterapeuta także ćwiczy z pacjentem. Gimnastyka, dostosowana do stanu i możliwości chorego, jest jednym z najważniejszych elementów terapii. Pomocne, zwłaszcza w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego, są także zabiegi fizjoterapeutyczne, np. laseroterapia czy krioterapia.

- Ataki rwy kulszowej, częściej dotykają panów. U ok. 15 proc. chorych przyczyną problemów jest zespół mięśnia gruszkowatego. W takim przypadku to nie wysuwający się z przestrzeni międzykręgowych dysk, ale mięsień gruszkowaty, pod mięśniami pośladka, uciska na nerw kulszowy - tłumaczy specjalistka.
Co ciekawe, sprzyja temu noszenie... portfela w tylnej kieszeni spodni! W trakcie siadania portfel uciska bowiem mięśnie pośladka, a te z kolei wywierają zbyt duży nacisk na nerw kulszowy.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja chorobie, jest zbyt duża waga ciała. Nadwaga i otyłość przyczyniają się do obciążenia kręgosłupa ponad miarę, co może prowadzić do wypadnięcia dysku. Czujność powinny zachować także osoby z wadami postawy oraz kobiety w ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna