Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczyć się będą nie tylko dzieci

Helena Wysocka [email protected]
Halina Walendzewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 10 w Suwałkach odebrała wczoraj z WORD-u m.in. rower. – Na pewno się przyda – zapowiedziała.
Halina Walendzewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 10 w Suwałkach odebrała wczoraj z WORD-u m.in. rower. – Na pewno się przyda – zapowiedziała.
WORD zakupił i przekazał szkołom sprzęt warty 26 tys. złotych.

Uczniowie mają za małą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze.

Zaledwie co trzeci posiada kartę rowerową - mówi Henryk Grabowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Nie osiągają też znaczących sukcesów na olimpiadach, czy konkursach.
Aby to zmienić, ośrodek zamierza przeprowadzić cykl szkoleń dla nauczycieli, a także doposażyć placówki w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt.

WORD kupi sprzęt
- Dysponujemy mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego, które chętnie wypożyczymy zainteresowanym szkołom - dodaje dyrektor Grabowski. - A kolejne miasteczko powstanie jeszcze w tym roku na terenie naszego ośrodka. Ono także będzie ogólnodostępne.

Wczoraj suwalski WORD przekazał dyrektorom szkół sprzęt i pomoce dydaktyczne, które ułatwią prowadzenie zajęć z wychowania komunikacyjnego. Ale nie obyło się bez gorzkich słów.

- Trudno ustalić, ilu uczniów uczestniczy w takich zajęciach, ale z naszych informacji wynika, że zaledwie około 80 procent - dodaje dyrektor ośrodka. - Z tego niewiele ponad 60 procent przystępuje do egzaminu na kartę rowerową, a tylko 34 proc. uczniów ją uzyskuje. Taka sytuacja nie jest zadowalająca.

Wprawdzie ani w tym, ani w minionym roku nie było zdarzeń drogowych z udziałem dzieci, ale - jak mówią pracownicy WORD - lepiej dmuchać na zimne.

Dlatego chcą zachęcić dyrektorów szkół do zainteresowania się problemem. Deklarują, że doposażą placówki w niezbędny sprzęt. Poza tym, przygotują cykl szkoleń dla nauczycieli. - Chcemy też, aby uczniowie mieli obowiązek uczestnictwa w konkursach dotyczących bezpieczeństwa i mamy nadzieję, że z dobrymi wynikami.

Bezpieczeństwo, czy lekcja czytania
Inicjatywę ośrodka wsparł Andrzej Raczyło, dyrektor suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty oraz prezydent miasta.

- Mamy obowiązek przekazania uczniom takiej wiedzy i mam nadzieję, że tak będzie - mówił Czesław Renkiewicz.

Dyrektorzy placówek tłumaczyli się brakiem wyposażenia. - Trudno prowadzić zajęcia z wychowania komunikacyjnego, jeśli w szkole nie mamy planszy ze znakami drogowymi - mówili.

Poza tym, zgodnie z programem nauczania, mają one odbywać się w ramach nauczania zintegrowanego, a później techniki.

- Programy te są obszerne - dodają dyrektorzy. - Czasem musimy wybierać pomiędzy zajęciami z wychowania komunikacyjnego, a nauką czytania, czy liczenia. Wybieramy więc tę ostatnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna