Uczyć się będą nie tylko dzieci

Helena Wysocka [email protected]
Halina Walendzewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 10 w Suwałkach odebrała wczoraj z WORD-u m.in. rower. – Na pewno się przyda – zapowiedziała.
Halina Walendzewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 10 w Suwałkach odebrała wczoraj z WORD-u m.in. rower. – Na pewno się przyda – zapowiedziała.
Udostępnij:
WORD zakupił i przekazał szkołom sprzęt warty 26 tys. złotych.

Uczniowie mają za małą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze.

Zaledwie co trzeci posiada kartę rowerową - mówi Henryk Grabowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Nie osiągają też znaczących sukcesów na olimpiadach, czy konkursach.
Aby to zmienić, ośrodek zamierza przeprowadzić cykl szkoleń dla nauczycieli, a także doposażyć placówki w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt.

WORD kupi sprzęt
- Dysponujemy mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego, które chętnie wypożyczymy zainteresowanym szkołom - dodaje dyrektor Grabowski. - A kolejne miasteczko powstanie jeszcze w tym roku na terenie naszego ośrodka. Ono także będzie ogólnodostępne.

Wczoraj suwalski WORD przekazał dyrektorom szkół sprzęt i pomoce dydaktyczne, które ułatwią prowadzenie zajęć z wychowania komunikacyjnego. Ale nie obyło się bez gorzkich słów.

- Trudno ustalić, ilu uczniów uczestniczy w takich zajęciach, ale z naszych informacji wynika, że zaledwie około 80 procent - dodaje dyrektor ośrodka. - Z tego niewiele ponad 60 procent przystępuje do egzaminu na kartę rowerową, a tylko 34 proc. uczniów ją uzyskuje. Taka sytuacja nie jest zadowalająca.

Wprawdzie ani w tym, ani w minionym roku nie było zdarzeń drogowych z udziałem dzieci, ale - jak mówią pracownicy WORD - lepiej dmuchać na zimne.

Dlatego chcą zachęcić dyrektorów szkół do zainteresowania się problemem. Deklarują, że doposażą placówki w niezbędny sprzęt. Poza tym, przygotują cykl szkoleń dla nauczycieli. - Chcemy też, aby uczniowie mieli obowiązek uczestnictwa w konkursach dotyczących bezpieczeństwa i mamy nadzieję, że z dobrymi wynikami.

Bezpieczeństwo, czy lekcja czytania
Inicjatywę ośrodka wsparł Andrzej Raczyło, dyrektor suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty oraz prezydent miasta.

- Mamy obowiązek przekazania uczniom takiej wiedzy i mam nadzieję, że tak będzie - mówił Czesław Renkiewicz.

Dyrektorzy placówek tłumaczyli się brakiem wyposażenia. - Trudno prowadzić zajęcia z wychowania komunikacyjnego, jeśli w szkole nie mamy planszy ze znakami drogowymi - mówili.

Poza tym, zgodnie z programem nauczania, mają one odbywać się w ramach nauczania zintegrowanego, a później techniki.

- Programy te są obszerne - dodają dyrektorzy. - Czasem musimy wybierać pomiędzy zajęciami z wychowania komunikacyjnego, a nauką czytania, czy liczenia. Wybieramy więc tę ostatnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie