Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Piłsudskiego: Szpital obchodzi 15-lecie, szpitalnictwo - 500-lecie

Pawerł Chojnowski [email protected]
- Szpital to ludzie, którzy wiedzę, doświadczenie, a także serce wkładają w swoją pracę - mówił podczas odsłonięcia tablicy im poświęconej dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Krzysztof Bałata.
- Szpital to ludzie, którzy wiedzę, doświadczenie, a także serce wkładają w swoją pracę - mówił podczas odsłonięcia tablicy im poświęconej dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Krzysztof Bałata. P. Chojnowski
Szpital Wojewódzki w Łomży istnieje od lat 15. Ale pierwszy szpital w mieście powstał w XV wieku. Wczoraj obie te rocznice świętowali pracownicy placówki i zaproszeni goście.

- Pielęgnowanie tradycji jest dla nas tak samo ważne, jak dynamiczny rozwój - mówił podczas wczorajszych uroczystości Krzysztof Bałata, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który tę funkcję sprawuje od maja ub. roku.

Obchody pięciu wieków szpitalnictwa w mieście i 15-lecia nowego szpitala rozpoczęły się odsłonięciem tablicy honorującej pracowników służby zdrowia w izbie przyjęć. W auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbyła się z kolei uroczysta gala. Wcześniej przed budynkiem posadzono Dąb Wolności w ramach akcji zainicjowanej przez prezydenta RP. Bronisław Komorowski w przesłanym liście podkreślił bogate tradycje łomżyńskiego szpitalnictwa.

Zboże dla szpitala

Pierwsze wzmianki dotyczące opieki szpitalnej w mieście pochodzą z dokumentów z 1467 r., w których książęta mazowieccy zobowiązali właściciela młyna w Skowronach do zasilania szpitala w Łomży "po jednej kopie groszy i trzecią miarą zboża rocznie".

Nadzór nad szpitalem sprawowali kapłani. Akta z XVII wieku wspominają o dwóch szpitalach przykościelnych.

W drugiej połowie XIX w. działały w mieście cztery szpitale, a w 1886 r. został oddany do użytku nowy szpital pw. św. Ducha. Po II wojnie światowej czynne były dwa szpitale. Rozproszone oddziały połączono w 1973 r. w budynku przy ul. Skłodowskiej - Curie.

Budowa za 50 miliardów

Szpital Wojewódzki, w którym dziś leczą się mieszkańcy zaczął powstawać w 1979 r. Prace zakończono dopiero w 1996 r.

- Budowa szpitala szła bardzo ciężko - wspomina obecny prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, wówczas poseł. - Były nawet wsztrzymywane prace, bo brakowało pieniędzy.

Przełomem była decyzja o wpisaniu inwestycji na listę projektów centralnych, realizowanych z budżetu państwa. Udało się pozyskać w ten sposób 50 miliardów ówczesnych złotych.

Historia placówki, wspomnienia pracowników zawarte są w wydanej specjalnie na tę okazję "Monografii szpitala".

Podczas gali dużo mówiło się też o współczesnych problemach (zadłużenie) i planach na przyszłość tego największego w Łomży zakładu pracy. W ostatnich latach Urząd Marszałkowski "wpompował" w szpital 30 mln zł. Teraz doszedł - w prezencie na jubileusz - dodatkowy milion na sprzęt od organu prowadzącego. Starostwo ufundowało zaś nowy inkubator.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna