Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Zwycięstwa w Białymstoku. Radni PiS chcą zmiany uzasadnienia nazwy

Tomasz Mikulicz
IPN pojechał po bandzie - stwierdził radny PO Zbigniew Nikitorowicz na sesji rady miasta, gdy radny PiS Paweł Myszkowski przeczytał prośbę instytutu.
IPN pojechał po bandzie - stwierdził radny PO Zbigniew Nikitorowicz na sesji rady miasta, gdy radny PiS Paweł Myszkowski przeczytał prośbę instytutu. Andrzej Zgiet
W ramach realizacji ustawy dekomunizacyjnej radni PiS wystąpili do Instytutu Pamięci Narodowej z listą ulic, które według nich powinny zmienić nazwy. IPN zaś zawnioskował do rady miasta o zmianę uzasadnienia nazw trzech ulic: Zwycięstwa, Partyzantów i Anieli Krzywoń.

Do tej pory nazwa ul. Zwycięstwa upamiętniała zwycięstwo Związku Radzieckiego i sprzymierzonych sojuszniczych armii nad hitleryzmem w 1945 roku. IPN zaproponował byśmy pamiętali o zwycięstwie, ale nie tym z II wojny światowej, tylko w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

- IPN pojechał po bandzie - stwierdził radny PO Zbigniew Nikitorowicz na sesji rady miasta, gdy radny PiS Paweł Myszkowski przeczytał prośbę instytutu. - Dzień Zwycięstwa jest przecież obchodzony w maju nie tylko w Rosji, ale też w innych krajach, w tym także w Polsce. To może wyrzućmy Związek Radziecki i wstawmy, że ulica ma upamiętniać zwycięstwo wojsk USA i sojuszników nad hitleryzmem - oburzał się.

Sławomir Nazaruk z Forum Mniejszości Podlasia przypomniał, że Polacy w 1945 r. walczyli we wszystkich armiach, idących ze Wschodu i z Zachodu.

- Są tacy, którzy żyją do dziś. I my chcemy odebrać im sens ich walki? - pytał.

Radny Wojciech Koronkiewicz z SLD stwierdził, że dekomunizując nie możemy ocierać się o śmieszność.

Paweł Myszkowski odpierał wszystkie te zarzuty pytając, czy zwycięstwo 1945 roku było „naszym” zwycięstwem?

- Żołnierze podziemia niepodległościowego walczyli jeszcze do lat 60. - przypominał.

Ostatecznie jednak zgodził się na pojednawczą propozycję Nazaruka. Do uzasadnienia o zwycięstwie w 1920 roku dodane zostało zdanie, że ulica upamiętnia również zwycięstwo wojska polskiego nad Niemcami hitlerowskimi.

Dyskusja toczyła się też przy nazwie ulicy Partyzantów. Według IPN, upamiętniała ona bliżej niezidentyfikowanych działaczy ruchu rewolucyjnego i partyzanckiego. Instytut wnioskował o sprecyzowanie, że chodzi o żołnierzy AK czy NSZ, którzy walczyli o niepodległość. Tym razem większość nie zgodziła się na propozycję Nazaruka. A chciał on dodać, że formacje te spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej, w tym wśród mniejszości narodowych.

- Nazywając ulice szukamy bohatera. A bohater powinien być kryształowy - stwierdziła Agnieszka Rzeszewska z PiS.

Ostatnia ulica nie wywołała kontrowersji. Aniela Krzywoń była patronką jako Bohaterka Związku Sowieckiego. Teraz będzie jako polski żołnierz i zesłaniec na Sybir.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna