MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się w gronie najwyżej ocenionych laureatów rankingu "Perspektywy 2024"

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Poznaliśmy tegoroczny ranking uczelni akademickich "Perspektywy 2024". Podczas gali nagrodę specjalną odebrali przedstawicie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Już po raz 25. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opracowała ranking funkcjonujących w Polsce uczelni wyższych. Składają się na niego cztery zestawienia, odzwierciedlające różne misje pełnione przez uczelnie.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w środę (26 czerwca) w Warszawie okazało się, że laureatem jubileuszowej edycji rankingu uczelni akademickich "Perspektywy 2024" został Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Kapituła przyznała UMB Nagrodę Specjalną AWANS 2024 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich.

Wyróżnienie zostało przekazane na ręce obecnych na wydarzeniu prof. Adama Krętowskiego, rektora UMB oraz prof. Marcina Moniuszko, rektora-elekta.

Do tego UMB został sklasyfikowany na wysokim, drugim miejscu wśród uczelni medycznych i na 12 pozycji wśród wszystkich uczelni akademickich w kraju.

Uniwersytet Medyczny Białystok zdobył także czołowe miejsca w kategorii efektywności pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania, nadane stopnie i tytuły naukowe, rozwój kadry własnej, cytowania a także dostępności dla studentów kadr wysokokwalifikowanych.

Niewielki awans w stosunku do ubiegłego roku zanotował Uniwersytet w Białymstoku - z miejsc 54 - 61, na miejsce 50. Wśród samych uniwersytetów UwB zajmuje 14. miejsce na 20 sklasyfikowanych.

O dwie pozycje lepsza niż roku temu jest też Politechnika Białostocka - skok 48. na 46. miejsce. W klasyfikacji uczelni technicznych na 24 sklasyfikowane, zajmuje 14. miejsce.

W rankingu znalazła się również Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, która awansowała z miejsca 35. na pozycję 32.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 uwzględnia 32 wskaźniki zgrupowane w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz też, jak wygląda tegoroczny ranking szkół średnich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna