Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawy sankcjonują trendy…

MF
Co roku, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto to powstało z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do swoich czytelników, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

Co roku, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto to powstało z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do swoich czytelników, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
Apel spotkał się z niespodziewanie szerokim odezwem - aż 150 tysięcy palaczy próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem ustanowiło trzeci czwartek listopada Dniem Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się w innych krajach, w tym także w Polsce.

Ustawy sankcjonują trendy…

16 listopada odkładamy papierosy na półkę - jest to Światowy Dzień Rzucania Palenia. Kampanie na rzecz rzucenia palenia nasilają się w ciągu ostatnich lat. W modnym zdrowym stylu życia nie ma miejsca na papierosy. Na opakowaniach pojawiają się coraz bardziej wymowne ostrzeżenia, które z czasem maja zostać zastąpione zdjęciami pokazującymi skutki nałogu - np. zdjęciami wyniszczonego przez nałóg organizmu. Od wygody palacza coraz bardziej liczy się zdrowie i komfort osób z jego otoczenia. W sejmie powstaje ustawa o bezwzględnym zakazie palenia w miejscach publicznych - np. w restauracjach i pubach, w pociągach, zakładach pracy, nawet na klatkach schodowych. Przepisy wprowadzające zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązują m.in. w Irlandii i przynoszą pozytywne wymierne rezultaty. W ciągu pierwszego półrocza po wprowadzeniu przepisów sprzedaż wyrobów tytoniowych w Irlandii spadła o 16%, a palenie rzuciło ponad 7 tys. osób.
Każdy, kto próbował rzucić palenie wie, że powodzenie zależy od dwóch czynników. Pierwszy to poradzenie sobie z fizycznym uzależnieniem od nikotyny. Głównym objawem tego, że twój organizm jest uzależniony od nikotyny jest tzw. głód nikotynowy. Daje o sobie znać w momencie nagłej przerwy w "dostawie" codziennej dawki nikotyny. Głód nikotynowy bywa tak silny, że często uniemożliwia wstrzymanie się od palenia. Drugi czynnik to poradzenie sobie z wyrobionymi nawykami związanymi z paleniem oraz ze sposobem, w jaki reagujesz na określone sytuacje, w których sięgasz po papierosa. Często zdarza się tak, że ochota na papierosa nie tyle związana jest z silnym głodem nikotynowym, co z pewnymi zdarzeniami, okolicznościami - np. ze stresem, towarzyskimi spotkaniami, z piciem kawy. Odzwyczajenie się od sięgania po papierosa w tych sytuacjach bywa równie trudne, co poradzenie sobie z nikotynowym głodem.
Jeżeli uzależnienie od nikotyny jest silne, organizm palacza musi być stopniowo od niej uwalniany. Nikotyna zawarta w papierosach stymuluje powstawanie receptorów w twoim mózgu. Kiedy rzucasz palenie receptory te wciąż domagają się nikotyny, powodując chęć zapalenia - trudną do pokonania samemu. W rzuceniu palenia mogą pomóc środki takie jak np. NiQuitin, czyli tabletki z nikotyną, pozwalające powoli uniezależniać się od papierosów. Oprócz tabletek w aptekach dostaniemy także plastry nikotynowe. Preparaty te zostały stworzone, by pomóc przetrwać pierwsze najgorsze tygodnie bez papierosa. Oprócz łagodzenia fizycznego uzależnienia trzeba pamiętać o pobywaniu się nawyków - sięgając po papieros przy alkoholu, kawie czy też w sytuacji stresowej nie robimy tego pod wpływem głodu nikotynowego, lecz zakorzenionego nawyku. Trzeba wziąć to pod uwagę, chcąc poradzić sobie z nałogiem. Plastry nikotynowe działają przez całą dobę lub 16 godzin (w zależności od rodzaju). Pastylki są przeznaczone dla tych, którzy chcą kontrolować proces przyjmowania zastępczej nikotyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna