Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze!

Wojciech Nowicki
Dzieci - są niskie, ruchliwe, ich ciało wydziela więcej potu i ciepła - szczególnie chętnie przyciągają ukryte w trawie kleszcze
Dzieci - są niskie, ruchliwe, ich ciało wydziela więcej potu i ciepła - szczególnie chętnie przyciągają ukryte w trawie kleszcze
Wyposażony w specjalny radar pasożyt potrafi namierzyć organizm stałocieplny, czyli człowieka. Choć zwierzęta również narażone są na ugryzienia.

Zabezpiecz się

Zabezpiecz się

Preparaty odstraszające kleszcze - repelenty - można kupić w każdej aptece czy drogerii. Warto dobrać odpowiedni środek do naszych potrzeb:
- Autan Protection Plus - spray - działa przez 4 godziny - cena: 20 zł
- A sio! - aerozol - zapewnia długotrwałą ochronę - cena: 7,60 zł
- Panko - aerozol - działa przez 8 godzin - cena: 6 zł
- 100P - aerozol - długotrwała ochrona - cena: 8,50 zł
- Off - spray odstraszający - cena: 19-20 zł
- Entil - żel łagodzący objawy ukąszeń - cena: 8,50 zł
- pompka do odsysania kleszcza - cena: ok. 20-30 zł

Wprawdzie tylko niewielki odsetek ukąszeń prowadzi do zachorowań, ale skutki mogą być poważne - mówi Tamara Klimiuk, lekarz rodzinny z NZOZ Bacieczki w Białymstoku. - Zarażamy się drobnoustrojami przenoszonymi przez kleszcze w czasie ukłucia. Wtedy zarazki przenikają do krwi.

Ale także np. w niepasteryzowanym mleku lub jego przetworach może znajdować się wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).
- Od czasu, jaki spędził kleszcz przyczepiony do naszej skóry zależy, czy zachorujemy - wyjaśnia dr Kllimiuk.
W przypadku KZM ten czas jest bardzo krótki.

Uwaga na skórę!

Pierwsze - podobne do przeziębienia - objawy KZM mogą pojawić się nawet po 28 dniach od ukąszenia. Zwykle choroba na tym się kończy. U niektórych jednak może dojść do 40-stopniowej gorączki, zawrotów i bólów głowy, sztywności karku. Wtedy koniczna jest wizyta u lekarza.

Przed zachorowaniem chroni szczepionka - uodpornia na trzy lata. Mogą się szczepić nawet dzieci i kobiety w ciąży.

Boreliozą - inną groźną chorobą powodowaną przez kleszcze - możemy zakazić się, gdy kleszcz spędzi co najmniej dobę na naszym ciele. Choroba może ustąpić po przypominającym grypę przesileniu. Nieleczona prowadzi do powiększenia wątroby i śledziony, uszkodzeń narządów i - w rezultacie - nawet śmierci.
Na tę przypadłość szczepionki nie ma: - Dlatego tak ważne jest, by natychmiast po zauważeniu kleszcza, dokładnie go usunąć - radzi Tamara Klimiuk. - Na pewno nie pomoże smarowanie kleszcza wazeliną czy alkoholem! Najwyżej wkręci się jeszcze głębiej. Można wyciągnąć go pęsetą. Do tego nie trzeba wiedzy medycznej. Trzeba też zdezynfekować ukąszone miejsce.

Usuwanie - żadna filozofia

Są w sprzedaży miniaturowe pompki, które usuwają i kleszcza, i wstrzykniętą przez niego wydzielinę, ale fachowo usunie go lekarz, bez obawy, że część kleszcza pozostanie w ciele.

Ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, ukąszenia najczęściej nie czujemy. Dopiero gdy wczepiony w skórę insekt wysysa krew i pęcznieje, zauważamy jego obecność.
- Dlatego należy sprawdzać po powrocie ze spaceru ulubione przez kleszcze doły pod kolanami, pachy, miejsca za uszami - mówi internista. - A także przetrzepać ubranie.

Dzieci i czworonogi

Kleszcze występują na terenie całej Polski, ale Białostocczyznę, Warmię i Mazury nawiedzają najczęściej. Upodobały sobie obrzeża lasów, łąki i zarośla w okolicach rzek i jezior. Można je także spotkać w parku lub przydomowym ogródku. Znacznie rzadziej występują w suchych, sosnowych lasach. Larwy kryją się w trawach, dorosłe osobniki - te niebezpieczne - na wysokości ok. 1,5 m nad ziemią.
- Jeśli nie da się ominąć takich miejsc, warto chronić ręce, nogi, zgięcia stawów, głowę i uszy - mówi lekarz. - Im więcej odkrytego ciała, tym większe pole do manewru mają kleszcze.

Wszyscy powinni więc zakładać zakryte buty, długie spodnie i koszule z długimi rękawami, a na głowy koniecznie czapki - dodaje dr Klimiuk.
Dobrze jest zwrócić uwagę na kolor odzieży - na jasnym tle łatwiej zauważyć wędrującego po ubraniu kleszcza.

Równie chętnie co na ludziach kleszcze żerują na naszych czworonożnych przyjaciołach. Dlatego warto zainwestować w przeciwpasożytniczą obrożę, która zabezpieczy psa przed atakiem pasożytów.
Dziękuję za pomoc mgr Halinie Beziuk z apteki "Zdrowie"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna