Uważaj na petardy. Tragiczny finał zabawy

(bisu)
sxc.hu
Udostępnij:
Podlascy policjanci, kierując się doświadczeniami ubiegłych lat apelują o ostrożność.

Petard na terenie województwa podlaskiego w miejscach publicznych można używać tylko cztery razy do roku - 31 grudnia i 1, 13, 14, stycznia. W pozostałe dni jest to zabronione. Zakaz w tej sprawie wydał wojewoda podlaski. Za jego naruszenie grozi grzywna.

Pamiętaj o bezpieczeństwie
W myśl rozporządzenia wojewody używanie wyrobów pirotechnicznych w wyszczególnionych terminach może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego. Osoby niepełnoletnie petardy mogą odpalać tylko pod nadzorem.

Tragiczny finał zabawy
Jak co roku też o ostrożność przy używaniu fajerwerków apelują policjanci. Z ich doświadczeń wynika, że takie sylwestrowe zabawy często kończą się tragicznie. Ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież i pijani dorośli. Dlatego też policja radzi, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami:

- Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.

- Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW (zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy). Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

- Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II. Klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych przeprowadzanych przez przeszkolone w tym celu osoby.

- Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.

- Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.

- Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

- Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.

- Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

- Szczególnie uważajmy na dzieci - fajerwerkami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.

- Za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie