Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku Podlaskim powstało Centrum Integracji Społecznej

Krzysztof Jankowski [email protected]
Niepełnosprawni bezrobotni mogą tutaj liczyć na pomoc.

Działają niecały rok, a już pomogli sporej grupie osób w zdobyciu pracy. Młodzi ludzie założyli Centrum Integracji Społecznej, które jako jedyne w Polsce pracuje głównie na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizuje dla nich szkolenia, uczy zawodu, zapewnia nawet wyżywienie i transport. I już planuje nabór kolejnej grupy kursantów na przyszły rok.

Nowy bielski CIS powstał w styczniu. Rozpoczął dwuletni projekt skierowany do osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Na początek objął pomocą piętnaście osób.
- Siedem z nich już znalazło zatrudnienie, z czego 4 założyły własną spółdzielnię socjalną - mówi Izabela Wołkowycka, kierowniczka Centrum Integracji Społecznej w Bielsku Podlaskim.
Ich pomysłem na biznes jest firma sprzątająca.

- Na tę myśl wpadliśmy podczas zajęć w CIS-ie, którego wykładowcy potrafili nas mądrze zmotywować i zorganizować. Doszliśmy do wniosku, że to pewna branża, bo pracy dla osób sprzątających nie zabraknie - mówi Elżbieta Panasiuk, prezes Spółdzielni Socjalnej Biel-Blask.

Już szukają następnych
Nową spółdzielnię założyło sześć osób, z których cztery były podopiecznymi CIS-u.
- Mamy już swoją siedzibę, do końca roku kupimy też cały potrzebny sprzęt. Już służymy pomocą swoim klientom - mówi Elżbieta Panasiuk.

Na miejsce osób, które już założyły firmy lub znalazły zatrudnienie, CIS przyjmuje kolejnych podopiecznych. W sumie przez dwa lata pomoże 30 osobom.
- Zgodnie z zasadami realizowanego projektu są to osoby bezrobotne z orzeczonym stopniem niepełnosprawności - mówi doradca zawodowy Andrzej Krasowski. - Na zajęcia w przyszłym roku przyjmiemy jeszcze 8 osób. Chętni mogą zgłaszać do powiatowego urzędu pracy lub bezpośrednio do naszej siedziby przy Kleszczelowskiej.

Bielski CIS powstał w styczniu z inicjatywy miejscowej Spółdzielni Socjalnej "Integracja" oraz białostockiej Fundacji Edukacji i Twórczości. Nie ma nic wspólnego z działającym przed kilku laty CIS-em w Rajsku, który został zlikwidowany w niechlubnych okolicznościach.

- W całej Polsce CIS-y działają na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym - mówi kierowniczka Izabela Wołkowycka. - Zazwyczaj pomagają osobom bezdomnym, uzależnionym, a nawet uchodźcom czy zwalnianym z zakładów karnych, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nasz CIS jako jedyny w kraju specjalizuje się wyłącznie w pomocy niepełnosprawnym.

CIS to dziecko Spółdzielni Socjalnej "Integracja", która powstała w 2010 r. Spółdzielnia zaczęła swoją działalność od promocji wolontariatu. Przygotowała szkolenia dla wolontariuszy i ich opiekunów - mentorów.

Powstanie przedszkole
- Powołaliśmy Centrum Wolontariatu, które działa do dziś. Jego członkowie spotykają się ze swoimi podopiecznymi, głównie osobami starszymi. Odwiedzają ich w szpitalach i domach, pomagają w codziennym życiu - mówi Sławomir Sidoruk, prezes Spółdzielni Socjalnej "Integracja" w Bielsku Podlaskim.

Kolejną inicjatywą spółdzielni było powołanie Gminnego Ośrodka Promocji Pracy, który zorganizował szkolenia dla bezrobotnych z gminy wiejskiej Bielsk Podlaski.
- Z inicjatywy uczestników tych szkoleń ma powstać punkt przedszkolny, który swoją opieką obejmie dwadzieścioro dzieci w wieku 3-4 lat z terenu gminy - mówi Sławomir Sidoruk. - Dzięki temu powstaną miejsca pracy, a rodzice otrzymają pomoc w opiece nad pociechami.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna