Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi wzrosła liczba wiernych chodzących do kościoła

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Za kadencji abp. Marka Jędraszewskiego odsetek wiernych w łódzkich kościołach najpierw spadł, a potem znowu wzrósł
Za kadencji abp. Marka Jędraszewskiego odsetek wiernych w łódzkich kościołach najpierw spadł, a potem znowu wzrósł Krzysztof Szymczak
W Łodzi po raz pierwszy od siedmiu lat wzrosła liczba wiernych chodzących w niedziele do kościoła. W diecezji łódzkiej wzrost jest jeszcze wyraźniejszy. Frekwencja była o 7 proc. większa niż rok temu.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze wyniki religijności Polaków. Okazało się, że po raz pierwszy od wielu lat liczba osób chodzących na niedzielne msze św. wzrosła.

Badania tzw. dominicantes i communicantes to prowadzone co roku liczenie wiernych przychodzących do kościoła i przystępujących do Komunii św. Badania przeprowadza się w jedną ze zwykłych, jesiennych niedziel we wszystkich parafiach Polski. Prowadzone jest od 36 lat tą samą metodą.

W ostatnim badaniu okazało się, że w całej Polsce na niedzielnej mszy św. było 39,8 proc. zobowiązanych do tego wiernych, czyli wszystkich poza dziećmi i seniorami. To więcej niż rok wcześniej, gdy w kościołach frekwencja wyniosła 39,1 proc.

Kościoły w Łódzkiem. Które z nich są najchętniej odwiedzane przez wiernych?

- Mamy do czynienia ze względnym ustabilizowaniem się niedzielnych praktyk religijnych Polaków - komentuje ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

Jeszcze wyraźniej wzrost wiernych został odnotowany w archidiecezji łódzkiej. Rok wcześniej frekwencja w kościołach tej archidiecezji była najniższa w całej Polsce i wyniosła 24,8 proc. W najnowszym badaniu wiernych w kościołach było 26,6 proc. Diecezja zaś przesunęła się na trzecie miejsce od końca wyprzedzając pod tym względem diecezje szczecińsko-kamieńską i koszalińsko- kołobrzeską.

Mamy do czynienia z ustabilizowaniem się niedzielnych praktyk religijnych Polaków

Także w większości pozostałych diecezjach regionu łódzkiego liczba wiernych w kościołach wzrosła. W diecezji częstochowskiej w najnowszym badaniu było 34,8 proc. wiernych (rok wcześniej 34,3), w diecezji łowickiej 31,1 proc. (poprzednio 32,2), kaliskiej 45,5 proc. (poprzednio 44,1), w radomskiej 39,6 proc. (poprzednio 39,2), a we włocławskiej 35,2 proc. (poprzednio 34,5).

Badania wykazały też wzrost liczby osób przystępujących do komunii. W całej Polsce wyniósł on 17 proc. i był najwyższy od czasu rozpoczęcia badań. To jednak nie jest zaskoczeniem, bo wskaźnik ten rósł od lat. Od początku lat 80. XX wieku odsetek osób przystępujących do komunii się podwoił.

Najbardziej oblegane parafie w diecezji łódzkiej [LISTA]

W archidiecezji łódzkiej odsetek osób przystępujących do komunii był dużo niższy niż przeciętnie w kraju i wyniósł tylko 11,8 proc. Był jednak większy niż rok wcześniej, gdy wyniósł 11,3 proc. Diecezja łódzka jest pod tym względem trzecia od końca, po sosnowieckiej i koszalińsko-kołobrzeskiej.

W pozostałych diecezjach regionu wskaźniki communicantes były następujące: w diecezji częstochowskiej 14,1 proc., w diecezji kaliskiej 20,1 proc., w łowickiej 14,7 proc. , w radomskiej 16,2 proc, a we włocławskiej 13,4 proc..

W tym roku ISKK naniósł statystki religijności na mapę Polski. Okazało się, że różnice w religijności wciąż pokrywają się z granicami II Rzeczpospolitej. - Widać, że w południowo-wschodniej Polsce, na Kaszubach, Śląsku, Wielkopolsce i na Wschodzie wartość wskaźnika dominicantes jest większa niż w innych rejonach - mówi Łukasz Prażmo z firmy GIS Expert.

ISKK zbadał też inne aspekty życia religijnego w Polsce. W ostatnich latach sieć parafii zagęściła się, a liczba katolików nie wzrosła. - Na jedną parafię przypada coraz mniej katolików. Kościół jest coraz bliżej wiernych - mówił ks. Wojciech Sadłoń. - Kościół katolicki w Polsce ma najlepiej ukształtowaną sieci parafialną w całym katolickim świecie.

Wielkie liczenie wiernych. Sprawdzą ilu katolików chodzi do kościoła

Podobny trend dotyczy księży. W 1991 r. na jedną parafię przypadało 4 tys. katolików, a na księdza 1,5 tys. wiernych. Obecnie to 3,2 tys. i 1,1 tys.

Nadal udziela się sakramentów w sposób masowy. W 2015 r. było 369 tys. chrztów, 360 tys. bierzmowań. 270 tys. I Komunii św. oraz 134 tys. ślubów.

Raport ISKK o Maryi

W 2017 r. Kościół szczególnie dużo uwagi poświęcać będzie Maryi. W tym roku obchodzona będzie 300. rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Polski Kościół włączy się też w obchodzone na całym świecie trzechsetlecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie oraz setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie.
Religijność maryjną po raz pierwszy zbadał też Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Przygotował też raport „Kult Matki Bożej i nabożeństwo fatimskie w parafiach katolickich w Polsce”. Okazuje się, że 100 proc. polskich parafii organizuje nabożeństwa różańcowe. Co czwarta parafia odprawia je codziennie, w październiku robi to 94 proc.
Nabożeństwo majowe ma w swojej ofercie 98, 2 proc. parafii. Zaledwie 23,7 proc. parafii ma nabożeństwa poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi w dniu 22 sierpnia. Popularna jest też Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Odmawia się ją w 18,2 proc. polskich parafii. Natomiast 71,5 proc. polskich parafii odprawia nabożeństwo fatimskie. Diecezja łódzka jest pod tym względem zbliżona do średniej krajowej. Nabożeństwo fatimskie odprawiane jest w 72,2 proc. parafii w diecezji łódzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Łodzi wzrosła liczba wiernych chodzących do kościoła - Dziennik Łódzki

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna