Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W naszym mieście powstanie drugie Centrum Kopernika

Paweł Chojnowski [email protected]
Dr Maciej Kluza prezentuje jeden z modeli, ukazujący zjawisko fali akustycznej. W sali z eksponatami z grupy „W świecie fal” będzie naprawdę głośno – większość urządzeń wydaje dźwięki.
Dr Maciej Kluza prezentuje jeden z modeli, ukazujący zjawisko fali akustycznej. W sali z eksponatami z grupy „W świecie fal” będzie naprawdę głośno – większość urządzeń wydaje dźwięki.
Dotykaj, poruszaj, a nawet krzycz!

Wystawa

Wystawa

Ekspozycja "Nauki dawne i niedawne" powstała w 2000 roku i zawitała już do wielu miejscowości w kraju. Jak wyjaśnia Marta Gosk z Muzeum Północno-Mazowieckiego, były to głównie miasta na południu Polski, w naszym regionie "Nauki..." można było oglądać do tej pory w Białymstoku. Teraz czas na Łomżę. Bilety do muzeum kosztują 3 zł (ulgowy) i 5 zł.

Wszystko, czego normalnie nie wolno robić w muzeum, podczas tej wystawy będzie wręcz wskazane.

Niecodzienna ekspozycja interaktywna w Muzeum Północno - Mazowieckim w Łomży ma nam przybliżyć zagadnienia z zakresu fizyki, matematyki i astronomii i to w sposób, który nie znudzi żadnego widza.

Dla dorosłych i dzieci
Otwarcie wystawy "Nauki dawne i niedawne" już w najbliższą niedzielę. Do pomysłem będzie wybranie się na nią w Dzień Dziecka, bo - jak mówi autor ekspozycji - wystawa jest dla dzieci od lat 5 do 105.

- Tej wystawy się nie ogląda, wymaga ona od widza aktywności. Trzeba czasem czymś poruszyć, wykonać pomiar albo pokrzyczeć - tłumaczy dr Maciej Kluza, kurator wystawy i pracownik Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, skąd przyjechała do nas ekspozycja. - Zaprezentowanych zostanie ponad 40 eksponatów.
Interaktywne modele pomogą poznać i zrozumieć określone zjawisko lub zasadę działania danego przyrządu. Atrakcyjne formy prezentacji z pewnością będą impulsem do kreatywnego myślenia.

Historia nauki w pigułce
Tematyka wystawy obejmuje cztery grupy zagadnień. "W świecie fal" to 20 modeli dydaktycznych dotyczących różnych aspektów ruchu falowego. Część "Między bitem i abakiem" ukazuje historię przyrządów liczących. Możemy tu poznać ich ewolucję od abaku do komputera. "Zmierzyć czas" oraz "Kąty na niebie i na Ziemi" prezentują z kolei zagadnienia związane z astronomią.

Wszystkie modele są opisane i posiadają instrukcję obsługi, także muzealni przewodnicy, jeśli trzeba, wyjaśnią zwiedzającym ich działanie.

Jeśli chcecie się dowiedzieć do czego służyło astrolabium planisferyczne, czym jest arytmometr albo jak za pomocą kulek zamienić liczbę z systemu dziesiętnego na dwójkowy, nie przegapcie tej wystawy. Będzie ją można zwiedzać do 21 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna